Tomuto mýtu o kréme na opaľovanie neverte!

Rozšírený mýtus o používaní krému s ochranným faktorom SPF má na svedomí predčasné starnutie pokožky mnohých používateľov, upozorňujú dermatológovia.
Sociálne siete zaplavil ďalší nebezpečný mýtus. Tentokrát sa týka používania krému na opaľovanie a jeho údajných nežiaducich účinkov.
Ako upozorňuje portál Mirror, niektorí používatelia sociálnych sietí, obzvlášť TikToku, tvrdia, že používanie krému s ochranným faktorom SPF prispieva k tvorbe vyrážok na pokožke, a jeho aplikáciu preto treba obmedziť na letné mesiace, keď je slnečné žiarenie najintenzívnejšie.
Voči tomuto tvrdeniu sa ohradzuje odborník na zdravie pokožky Dave Reilly, podľa ktorého treba krém na opaľovanie nosiť počas celého roka, čím sa dokážeme vyhnúť ochoreniam kože a predčasnej tvorbe vrások.
„Mnohí z nás vedia, aké je dôležité nanášať si krém s SPF v lete, aby nás chránil pred spálením, no SPF si treba aplikovať aj po zvyšok roka, bez ohľadu na počasie,“ tvrdí Reilly.
S Reillym súhlasí aj spoločnosť Absolute Collagen, ktorá na TikToku zverejnila video upozorňujúce na dôležitosť krému s SPF. „Správny SPF by nikdy nemal vyvolávať vyrážky. Je však potrebné nájsť si taký, ktorý je vhodný pre vašu pokožku,“ tvrdí jedna z členiek spoločnosti. Tá zároveň odporúča dôsledne si preverovať prísady v krémoch a nanášať si krém s ochranným faktorom pravidelne každé ráno.
Reilly tiež vysvetlil, že chrániť sa treba pred dvomi druhmi žiarenia – UVA, ktoré na Zem dopadá po celý rok a ničí kolagén v pokožke, čím prispieva k starnutiu a vráskam, a UVB, ktorého intenzita sa počas roka mení. „Ovplyvňuje to niekoľko faktorov ako ročné obdobie, lokalita, oblačnosť a nadmorská výška,“ dodal Reilly s tým, že UVB lúče môžu vyvolať pocit pálenia a zápal pokožky.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.