Pacientovi s covidom podali probiotiká, takéto výsledky lekárov šokovali

Lekárska obec hovorí o jedinečnom prípade, ktorý môže byť vôbec prvý v dejinách. Žiaľ, pacient na liečbu doplatil životom.
Starší muž z Japonska podľahol smrteľnému infekčnému ochoreniu po tom, ako mu v rámci liečby na ochorenie covid-19 podali probiotiká. O prípade, ku ktorému došlo v nemocnici v japonskom meste Toyoake, informuje článok vo vedeckom časopise BMJ Case Reports.
Pacienta mali priviezť do nemocnice po tom, ako ho našli v bezvedomí ležať doma na dlážke. V minulosti sa liečil na rakovinu hrubého čreva, bolesť hrudníka, vysoký tlak a cysty na pankrease. V čase prijatia na lôžko tiež aktívne fajčil a pil alkohol.
Lekári na pohotovosti u Japonca rýchlo zistili prítomnosť vírusového ochorenia covid-19. V rámci liečby mu preto nasadili kortikosteroid dexametazón a imunosupresívny liek tocilizumab.
Pacientovi sa vďaka liekom zlepšilo dýchanie, no ako vedľajší účinok zároveň vyvolali hnačku. Tú sa lekári pokúsili vyliečiť probiotikom s obsahom baktérie C. butyricum, ktoré sa v Japonsku bežne používa na tento účel.
Po dvoch mesiacoch prišiel kolaps
Japonec užíval probiotikum celý mesiac, čo najprv viedlo k zlepšeniu jeho príznakov. Po 33 dňoch na jednotke intenzívnej starostlivosti ho prepustili na štandardné oddelenie, no po necelom mesiaci začal pociťovať nepretržitú bolesť brucha. Tá viedla k rýchlemu zlyhaniu orgánov, a napokon až k smrti.
Podľa lekárov u muža došlo k vzniku bakteriémie, pri ktorej baktérie unikajú do krvného obehu. Rovnako uňho identifikovali neokluzívnu mezenterickú ischémiu, pri ktorej dochádza k obmedzeniu prítoku krvi do čriev. Obidve ochorenia má mať na svedomí podané probiotikum.
„Probiotiká sa štandardne predpisujú pacientom s rôznymi gastrointestinálnymi príznakmi a poruchami, no ako ukazuje táto štúdia, v ojedinelých prípadoch môže dôjsť k nepriaznivej reakcii.“
Podľa lekárov je úmrtie pacienta prvým obdobným prípadom bakteriémie pri liečbe covid-19.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.