• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 22.7.2024Meniny má Magdaléna
25°Bratislava

Zdravie dieťaťa ovplyvňuje strava jeho otca pred počatím

  • 7:01 28.06.2024
  • Mníchov
Zdravie dieťaťa ovplyvňuje strava jeho otca pred počatím

Štúdia ukázala, že na stravu by si nemali dávať pozor iba ženy, ktoré sa snažia otehotnieť.

Nová štúdia zistila, že stravovanie vášho otca pred vaším narodením mohlo mať vplyv na vaše zdravie. Ukázala to štúdia nemeckej výskumnej skupiny z Helmholtz Zentrum München, ktorá bola zverejnená v časopise Nature a skúmala zdravotné údaje viac ako 3 000 rodín. Celkovo zistili trend, ktorý spája telesnú hmotnosť otcov a ich detí, a to aj po zohľadnení genetiky, zdravia matiek a environmentálnych faktorov.

Laboratórne testy vykonané v rámci štúdie však môžu naznačovať, že vplyv sa prejavuje len v malom časovom úseku okolo počatia. Možno ide o niekoľko dní alebo týždňov pre počatím. Raffaele Teperino, vedúci oddelenia environmentálnej epigenetiky Helmholtz, v tlačovej správe uvádza:

"Naše výsledky naznačujú, že preventívnej zdravotnej starostlivosti o mužov, ktorí sa chcú stať otcami, by sa mala venovať väčšia pozornosť a že by sa na tento účel mali vypracovať programy, najmä pokiaľ ide o stravu. To môže znížiť riziko ochorení, ako je obezita a cukrovka u detí."

Na stravu si musia dávať pozor aj muži

Na potvrdenie vzťahov zistených z údajov od ľudských rodín výskumníci uskutočnili laboratórne testy na myšiach, pričom skúmali vzorky spermií jedincov vystavených strave s vysokým a nízkym obsahom tuku.

Zistilo sa, že myši, ktoré dostávali potravu s vyšším obsahom tuku len dva týždne, mali potomstvo s vyšším rizikom metabolických ochorení, vrátane v niektorých prípadoch nižšej tolerancie cukru a rezistencie na inzulín - vlastností, ktoré sú kľúčové pre cukrovku.

Porovnaním svojich zistení u myší s údajmi o ľudskom genóme výskumníci identifikovali podobné genetické znaky medzi myšami s vysokým obsahom tuku a intoleranciou cukru a detskou obezitou u ľudí.

Pozoruhodné však bolo aj to, že keď sa myši v skupine s vysokým obsahom tuku vrátili k normálnej strave na ďalšie štyri týždne, u ich potomkov sa neprejavil žiadny z negatívnych vplyvov.

Štúdia dospela k záveru, že vplyvy vysokého obsahu tuku sú zvrátiteľné, čo znamená, že budúci otec, ktorý sa zle stravoval, sa môže vyhnúť negatívnym následkom, ak sa krátko pred počatím bude stravovať zdravšie, aspoň v prípade myší.

Otec s vysokým BMI zdvojnásobuje riziko obezity dieťaťa

Štúdia sa pripája k rastúcemu počtu výskumov mitochondriálnej RNA (mt-RNA), genetického materiálu oddeleného od jadra každej z telesných buniek, ktorý môže ovplyvniť, ktoré gény sú aktívne, už v ranom štádiu vývoja.

Predtým vedci chápali, že mt-RNA z matkinej strany môže ovplyvniť zdravie detí, ale výskumy ako je tento poukazujú na vyváženejšiu rolu medzi rodičmi.

"Predtým sa predpokladalo, že otcovia sa nijako nepodieľajú na genetickom zložení mitochondrií svojich potomkov," uvádza sa v správe. "Najnovšie štúdie, ako je táto, teraz ukazujú, že spermie prenášajú fragmenty mt-RNA ... do vajíčka počas oplodnenia."

Zatiaľ čo index telesnej hmotnosti matky (BMI) sa tradične spája so zdravotnými výsledkami detí, ďalšia analýza mníchovského tímu zistila, že v rodinách s matkami s nízkym BMI otec s vysokým BMI zdvojnásobuje riziko obezity dieťaťa spolu a negatívne ovplyvňuje citlivosť na inzulín.

Zdroj: Info.sk, TM, nature.com, eurekalert.org
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Suché pery sú príznakom deficitu vitamínov: Tieto živiny si musíte doplniť

Suché pery sú príznakom deficitu vitamínov: Tieto živiny si musíte doplniť

19:37 20.07.2024Zdravie

Ak vás trápia suché pery aj v teplejších mesiacoch, na vine môže byť nedostatok dôležitých vitamínov a minerálov.

Toto by ste nikdy nemali robiť na pláži, môže vám ísť o život

Toto by ste nikdy nemali robiť na pláži, môže vám ísť o život

20:05 17.07.2024Zdravie

Bežná plážová aktivita môže byť pre vašu rodinu smrteľná.

Pozor na červené bodky na koži, takto sa z nich môže stať rakovina

Pozor na červené bodky na koži, takto sa z nich môže stať rakovina

21:34 14.07.2024Zdravie

Video zachytáva rozvoj rakoviny kože.

Lekárka: Toto často pozorujem u ľudí, ktorí neskôr ochorejú na rakovinu

Lekárka: Toto často pozorujem u ľudí, ktorí neskôr ochorejú na rakovinu

19:38 11.07.2024Zdravie

Špecialistka prezradila, čo spája väčšinu onkologických pacientov ešte predtým, ako si vypočujú hrozivú diagnózu.

Obľúbené ovocie zintenzívňuje účinok viacerých druhov liekov: Nie sú medzi nimi aj vaše?

Obľúbené ovocie zintenzívňuje účinok viacerých druhov liekov: Nie sú medzi nimi aj vaše?

6:55 10.07.2024Zdravie

Pacienti, ktorí užívajú vybrané druhy liekov, by si mali dať pozor na konzumáciu tohto ovocia. Môže totiž výrazne zintenzívniť ich účinok.