• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 5.5.2025Meniny má Lesana, Lesia
12°Bratislava

Toto je jeden z najväčších internetových podvodov: Vyše 800-tisíc ľudí naletelo a prišlo o peniaze

  • 6:56 09.05.2024
  • Svet
Toto je jeden z najväčších internetových podvodov: Vyše 800-tisíc ľudí naletelo a prišlo o peniaze

Podvodníci získali od zákazníkov ich osobné údaje aj čísla platobných kariet.

Čínski podvodníci využívajúci falošné webové stránky, ktoré údajne predávajú značkové výrobky s obrovskými zľavami, odcudzili údaje o kreditných kartách a osobné údaje približne 800 000 ľudí v Európe a USA.

Podvod, ktorý Britský orgán pre obchodné normy označil za jeden z najväčších podvodov svojho druhu, zahŕňa viac ako 75 000 webových stránok s logami rôznych špičkových značiek, ktoré sú predávané za znížené ceny.

Hoci približne dve tretiny stránok už boli deaktivované, vyšetrovatelia sa domnievajú, že viac ako 22 500 z nich je stále v prevádzke a naďalej klamú zákazníkov, ktorí hľadajú výhodné nákupy na internete.

SR Labs, nemecká poradenská spoločnosť v oblasti kybernetickej bezpečnosti, ktorá podvod odhalila, uviedla, že skupina programátorov zrejme vytvorila systém na rýchle generovanie a rozmiestňovanie nových stránok, čím výrazne zvýšila ich dosah.

Na snímke falošné internetové stránky so zlacneným značkovým tovarom, Foto: Guardian

Nešlo len o peniaze, podvodníkov zaujímali aj osobné údaje

Predpokladá sa, že čínska skupina, ktorú spoločnosť SR Labs označila ako "BogusBazaar", od spustenia prvých stránok v roku 2015 vylákala od svojich obetí milióny eur. Obete poskytli údaje o svojich platobných kartách vrátane trojmiestneho bezpečnostného čísla.

V mnohých prípadoch však podvodníkom nešlo o peniaze. Často zákazníkom pri platbe oznámili, že ich banka alebo samotná webová stránka žiadosť o platbu zamietla.

Hoci peniaze mohli zostať na ich účtoch, ich osobné údaje, vrátane celého mena, adresy, čísla platobnej karty a trojmiestneho bezpečnostného kódu, boli v rukách podvodníkov.

"Údaje sú novou menou," povedal pre The Guardian Jake Moore, globálny poradca pre kybernetickú bezpečnosť spoločnosti ESET. "V širšom kontexte treba predpokladať, že k údajom môže mať potenciálny prístup čínska vláda," povedal.

Na snímke falošné internetové stránky so zlacneným značkovým tovarom, Foto: Guardian

Konzultant spoločnosti SR Labs Matthias Marx vysvetlil, ako malý tím programátorov zrejme vytvoril systém, ktorý dokáže čiastočne automatizovať generovanie a publikovanie nových verzií podvodných stránok.

Na dohľad nad týmito stránkami a ich správu sa potom zapojí širší tím v rámci modelu "franšízy". Vysvetlil, že hlavný tím vyvíja softvér a podporuje prevádzku siete, zatiaľ čo franšízanti "riadia každodennú prevádzku podvodných obchodov".

Na podvody využívali známe značky

Spoločnosť SR Labs sa podelila o výsledky svojho vyšetrovania s nemeckými novinami Die Zeit, ktoré potom spolupracovali s denníkom The Guardian a francúzskym denníkom Le Monde. Spoločne identifikovali množstvo značiek a spoločností, ktoré čínski vývojári využívali na budovanie svojich podvodov.

Podvodníci sa neobmedzovali len na módu. Našli sa webové stránky, ktoré predstierali, že predávajú všetko od detských hračiek cez domáce potreby a záhradný nábytok až po súčiastky do auta.

Stránky nemali žiadnu spojitosť so značkami, ktoré údajne predávali, a spotrebitelia pri vyšetrovaní uviedli, že nikdy nedostali tovar, o ktorom si mysleli, že si ho kúpili. Stránky však napriek tomu dokázali podviesť kupujúcich a prinútiť ich zdieľať svoje informácie.

Osobné údaje získané počas podvodov by mohli byť cenné pre zahraničné spravodajské agentúry a na účely sledovania. Ukázalo sa, že únikom údajov mohlo byť zasiahnutých až 272 000 zamestnancov britských služieb.

Zdroj: Info.sk, TM, theguardian.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Pri bodnutí včelou treba žihadlo odstrániť zoškrabnutím, nie pinzetou

Pri bodnutí včelou treba žihadlo odstrániť zoškrabnutím, nie pinzetou

DNES - 9:48Zaujímavosti

Pri bodnutí včelou je potrebné žihadlo odstrániť zoškrabnutím, nie pinzetou. Na vybratie kliešťa sa odporúča využiť špeciálnu pinzetu alebo háčik.

Tieto emoji najčastejšie používajú narcistické osobnosti

Tieto emoji najčastejšie používajú narcistické osobnosti

DNES - 7:15Zaujímavosti

Narcistickú osobnosť dokáže odhaliť aj písomný prejav. Aké emoji najčastejšie používajú narcisti?

Marek Vašut: Vďaka dedkovi som obdivoval majstrov americkej nemej grotesky

Marek Vašut: Vďaka dedkovi som obdivoval majstrov americkej nemej grotesky

DNES - 5:49Zaujímavosti

V Čechách a na Slovensku je považovaný za jedného z najaktívnejších filmových hercov.

Vyše 80 % ľudí robí v sprche túto chybu, ukázal prieskum

Vyše 80 % ľudí robí v sprche túto chybu, ukázal prieskum

VČERA - 20:43Zaujímavosti

Každodennú aktivitu možno aj vy vykonávate nesprávne. Čo na to hovoria odborníci?

Ukrajinci prekvapili novou zbraňou

Ukrajinci prekvapili novou zbraňou

VČERA - 19:50Zaujímavosti

Ukrajinskej armáde sa podarilo zostreliť ruskú stíhačku, použili na to nezvyčajný typ zbrane.