Ako súvisí bolesť hlavy so zmenou počasia: Toto sa vám telo snaží povedať

Rýchlu zmenu počasia nevyhnutne sprevádza zmena atmosferického tlaku, čo sa odrazí aj na zdraví niektorých z nás. Ako si s tým poradiť a čo sa nám telo snaží povedať?
Meteoropatia, alebo bolesť súvisiaca so zmenou počasia, je jav, ku ktorému dochádza u ľudí, ktorí sa ťažšie prispôsobujú meniacim sa podmienkam vonkajšieho prostredia. Okrem bolesti hlavy, ktorá je pre túto poruchu typická, sa pacienti stretávajú aj s nevoľnosťou, slabosťou, zmenou krvného tlaku, či zmenou frekvencie tepu.
Jedným z najčastejších spúšťačov bolesti hlavy súvisiacej so zmenou počasia sú búrky. Tento fakt zdôrazňuje aj britská Národná zdravotnícka služba (NHS), ktorá uvádza zmenu počasia ako jeden z desiatich možných spúšťačov tohto typu bolesti.
Vinníka treba hľadať v tlaku – pred príchodom búrky totiž dochádza k jeho zmene, čo dráždi nervy v organizme a vyvoláva bolesť.
„Ak ste náchylní na bolesti hlavy, váš stav môže zhoršiť aj zamračená obloha, vysoká vlhkosť vzduchu, stúpajúca teplota a búrka,“ uvádza NHS s tým, že takáto bolesť sa lieči len ťažko, keďže súvisí s faktormi, ktoré nie sme schopní zmeniť. Ako možné riešenie sa ponúka len liek proti bolesti.
Žurnál Scientific American popisuje výskum, ktorého sa zúčastnilo 7000 pacientov diagnostikovaných s bolesťami hlavy. Vedci okrem ich zdravotného stavu sledovali aj zmeny teploty, vlhkosti a barometrického tlaku ovzdušia v Bostone, kde sa výskum uskutočnil, 72 hodín pred ich príchodom.
Zistilo sa, že pacienti náchylní na bolesti hlavy vykazovali viac bolestí pri zvýšenej teplote. Okrem toho sa ich bolesť zintenzívňovala o 6 percent s každým 5-milimetrovým poklesom barometrického tlaku.
Nízky barometrický tlak spôsobuje bolesť hlavy kvôli zmene tlaku medzi prinosovými dutinami, ktoré sú naplnené vzduchom, a okolitým ovzduším.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.