4 nápoje, ktoré najvýraznejšie zhoršujú úzkosť

Napätie, nervozita a neschopnosť oddýchnuť si sú najčastejšie varovné znaky úzkosti. K týmto nepríjemným pocitom neraz prispievajú aj niektoré nápoje.
Príležitostná úzkosť sa vyskytuje v živote každého z nás. Pokiaľ však ide o úzkostné poruchy, tie už narúšajú bežný chod a znemožňujú nám fungovanie v rámci zaužívanej rutiny.
K vzniku úzkosti a sprievodných panických atakov prispievajú aj niektoré nápoje. „Kofeín je návyková chemikália, ktorá pri nadmernej konzumácii prispieva k úzkosti,“ vysvetľuje pre portál Express neurofyziologička Nerina Ramlakhanová.
„Je to silný stimulant, ktorý podobne ako adrenalín urýchľuje sympatický nervový systém, teda odnož autonómneho nervového systému, ktorý bojuje proti stresu.“
Priveľa kofeínu počas dňa vedie k zrýchlenému tepu, zvýšenému tlaku a rýchlemu a plytkému dýchaniu. Podľa Ramlakhanovej ide o podobný prejav, aký možno pozorovať pri spustení mechanizmu boja alebo úniku. Pri ňom sa aktivuje zvýšená tvorba stresových hormónov adrenalínu, noradrenalínu a kortizolu.
Kofeín sa v tele rozkladá približne 5 hodín, pričom tento limit dokáže ovplyvniť rozličná miera citlivosti u jednotlivcov. Netreba pritom zabúdať, že káva nie je jediný nápoj, ktorý ho obsahuje.
Ľuďom trpiacim úzkosťou Ramlakhanová radí vyhýbať sa aj čaju, vrátane zeleného, a šumivým nápojom. „U každého prebieha metabolizmus kofeínu rozlične. Účinky však môžu pretrvávať v tele dlhý čas,“ tvrdí lekárka.
Ako sa prejavuje úzkosť
Úzkosť najčastejšie charakterizuje pocit hrôzy a zlej nálady až depresie. U niektorých môže viesť k neustálym obavám a potrebe uistenia od okolia.
Príznaky úzkosti nepretrvávajú neustále, zvyčajne zvyknú odznieť do niekoľkých minút a znovu sa vrátiť. Porucha spôsobuje ťažkosti v súkromí, vzťahoch aj práci.
K hlavným príčinám vzniku úzkosti patrí prežitie náročných skúseností, fyzické alebo emocionálne násilie, týranie, strata blízkeho, šikanovanie aj vyčlenenie zo spoločnosti.
V súčasnosti možno hovoriť aj o vyčerpaní a hromadení stresu, zmenách a neistote, dlhom pracovnom čase, finančných ťažkostiach, či dokonca obavách zo zmeny a ničenia životného prostredia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.

Táto korenina môže ovplyvniť účinok liekov, varujú lekári
Podľa výskumu korenina, ktorá sa pridáva aj do nápojov, ovplyvňuje pôsobenie liekov v tele.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.