Ako správne skontrolovať, či nemáte kliešťa: 4 veci, na ktoré pri tom zabúdate

Nestačí len vizuálne skontrolovať pokožku. Na tieto 4 kroky pri kontrole zabúdate aj vy.
S nárastom vonkajšej teploty sa na jar a počas leta stretávame aj s pribúdajúcim počtom kliešťov v prírode. Pri pobyte v zalesnených a trávnatých oblastiach je preto nevyhnutné chrániť sa pomocou repelentov a po návrate domov si skontrolovať pokožku. Niektoré kroky však pri tom zrejme nechtiac vynechávate.
Kedy sa kontrolovať?
Úrad verejného zdravotníctva pravidelne informuje o hustote osídlenia kliešťov v jednotlivých regiónoch Slovenska. Vo všeobecnosti platí, že sa im najviac darí v teplejších prostrediach, takže väčší pozor by si mali dávať najmä obyvatelia juhu a stredu.
Kliešte obývajú najmä trávnaté a krovinaté porasty, ale aj polia či záhrady. Kontrolu pokožky preto treba vykonať zakaždým, keď strávite čas vo vysokej tráve, v lístí, lese alebo kroví. Nezabudnite skontrolovať aj pokožku detí či domácich zvierat.
Nevynechajte sprchu
Po návrate z prechádzky alebo túry je potrebné sa čím skôr osprchovať. Nielen preto, že iste túžite po osviežení, ale aj kvôli minimalizovaniu rizika nákazy lymskou boreliózou. Sprcha do dvoch hodín od prisatia kliešťa vás totiž podľa amerických Centier pre kontrolu a prevenciu ochorení aspoň čiastočne ochráni.
Sprchovanie je takisto užitočné pre prípad, že ste si na sebe zvonku priniesli kliešťa, ktorý sa vám však zatiaľ nestihol prisať na pokožku – prúdom vody ho jednoducho spláchnete.
Miesta, na ktoré nedovidíte, kontrolujte pomocou zrkadla alebo partnera
Vždy, keď sa vrátite zvonku, ako prvé si skontrolujte spodné časti nôh, teda chodidlá, členky a lýtka. Kliešte totiž väčšinou striehnu na korisť na steblách trávy alebo plodín, preto sa najčastejšie prichytia na tú časť tela, ktorá s ňou príde do kontaktu.
Po istom čase sa kliešť na tele môže premiestniť vyššie, čo je zároveň dôvod, prečo kontrola nesmie končiť pri nohách. Nezabúdajte si preto kontrolovať aj nasledovné časti tela:
- zadnú časť kolien
- rozkrok (pomocou zrkadla)
- pupok
- podpazušie
- oblasť za ušami
- vlasovú pokožku
Čo treba hľadať?
Ešte pred samotnou kontrolou si dohľadajte informácie o druhoch kliešťov, ktoré sa vyskytujú vo vašej oblasti, vrátane ich vzhľadu a veľkosti.
Keďže neprisatý kliešť môže pripomínať iný druh hmyzu, ako rozlišovacia pomôcka vám poslúži počet nôh. Kliešte patria do triedy pavúkovcov, takže na rozdiel od iných druhov hmyzu majú 8 končatín.
Keďže prisatý kliešť spôsobuje len málo príznakov, ani dôsledná kontrola ho v prvý deň nemusí odhaliť. Pravdepodobne si ho však všimnete na druhý deň, keď sa zväčší a vzhľadom môže pripomínať znamienko alebo tmavú vyrážku.
Ako prvá pomoc pri odstránení kliešťa vám poslúži pinzeta, hoci za najideálnejšie sa považuje jeho vytiahnutie u lekára. Oblečenie ošetríte vypraním na vysokej teplote a následným cyklom v sušičke – takisto za použitia vysokej teploty.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.