Nedostatok aj nadmerné množstvo spánku skracuje život. Existuje však spôsob, ako to kompenzovať

Pre mnohých ľudí je nemožné ovplyvniť dĺžku ich spánku, no existuje spôsob, ako kompenzovať škodlivý vplyv chýbajúceho kvalitného spánku.
Podľa štúdie na viac ako 90 000 dospelých môže fyzická aktivita zmierniť negatívne účinky nedostatočného alebo nadmerného spánku na dĺžku života. Výskum naznačuje, že podpora fyzickej aktivity aj správnej dĺžky spánku je pri prevencii predčasnej smrti účinnejšia ako zameranie sa len na jeden z týchto aspektov.
Tieto závery boli publikované v časopise European Journal of Preventive Cardiology, ktorý vydáva Európska kardiologická spoločnosť (ESC). "Štúdia ukázala, že zvýšená úroveň fyzickej aktivity znižuje riziko úmrtnosti spojené s krátkym alebo dlhým spánkom," uviedol autor štúdie Jihui Zhang z Guangzhou Medical University v Číne.
Primeraná fyzická aktivita a správny spánok sú nevyhnutné pre dlhý život. Vzťah medzi fyzickou aktivitou a dĺžkou spánku na podporu zdravia však zostáva nejasný. Doterajšie štúdie boli obmedzené hlavne kvôli tomu, že sa spoliehali na subjektívne nahlásené údaje o fyzickej aktivite a spánku, ktoré môžu byť nepresné. Alternatívou je použitie zariadenia s akcelerometrom, ktoré sleduje pohyb a ponúka objektívnejšiu a spoľahlivejšiu metódu na odhad úrovne aktivity aj dĺžky spánku.
Presnejšie údaje pomocou akcelerometra
Toto bola prvá štúdia, ktorá skúmala spoločné účinky fyzickej aktivity a dĺžky spánku na riziko úmrtia pomocou akcelerometrie. Štúdia zahŕňala 92 221 dospelých vo veku od 40 do 73 rokov z kohorty britskej Biobanky. Účastníci nosili špeciálny náramok s akcelerometrom počas jedného týždňa v rokoch 2013 až 2015.
Trvanie spánku behom jednej noci bolo klasifikované ako krátke (menej ako šesť hodín), normálne (šesť až osem hodín) alebo dlhé (viac ako osem hodín). Fyzická aktivita bola rozdelená do troch skupín: nízka, stredná, vysoká. Vedci primárne skúmali údaje o úmrtí zo všetkých príčin. Sekundárne sledovali úmrtia v dôsledku kardiovaskulárnych ochorení a úmrtia v dôsledku rakoviny.
Priemerný vek účastníkov bol 62 rokov a 56 % tvorili ženy. V priemere účastníkov sledovali sedem rokov a behom tohto obdobia zomrelo 3 080 účastníkov - 1 074 na kardiovaskulárne ochorenia a 1 871 na rakovinu.
Vedci skúmali, ako fyzická aktivita ovplyvňuje účinok spánku na úmrtnosť. Najprv sa zamerali na objem aktivity a potom na stredne intenzívnu až intenzívnu fyzickú aktivitu. Analýzy boli prispôsobené faktorom, ktoré mohli mať tiež vplyv, vrátane veku, pohlavia, etnickej príslušnosti, deprivácie, úrovne vzdelania, indexu telesnej hmotnosti, stravy, fajčenia, príjmu alkoholu a práce na zmeny.
Najhorší je krátky spánok u ľudí so strednou fyzickou aktivitou
U osôb s nízkou aktivitou bol krátky spánok spojený so zvýšeným rizikom úmrtia zo všetkých príčin o 16 % a pri dlhom spánku bolo riziko vyššie o 37 %. U účastníkov so stredným množstvom pohybovej aktivity bol škodlivý len krátky spánok, ktorý zvýšil riziko úmrtia zo všetkých príčin o 41 %. U osôb s vysokým množstvom cvičenia dĺžka spánku nesúvisela s rizikom úmrtia.
V prípade kardiovaskulárnej smrti spôsobil krátky spánok u osôb s nízkou mierou cvičenia zvýšené riziko o 69 %. Toto riziko vymizlo, keď sa cvičenie zvýšilo na stredný alebo vysoký objem. V prípade úmrtia na rakovinu mali osoby s dlhým spánkom a nízkou mierou cvičenia o 21 % vyššie riziko, ktoré sa vytratilo pri strednom alebo vysokom objeme cvičenia.
Podobné výsledky sa zistili aj v prípade stredne intenzívnej až intenzívnej fyzickej aktivity. „V ideálnom prípade by ľudia vždy spali dostatočne dlho a mali by dostatok fyzickej aktivity. Naša štúdia však naznačuje, že dostatok pohybu môže čiastočne kompenzovať škodlivý vplyv chýbajúceho kvalitného spánku," dodal Zhang.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.

Táto korenina môže ovplyvniť účinok liekov, varujú lekári
Podľa výskumu korenina, ktorá sa pridáva aj do nápojov, ovplyvňuje pôsobenie liekov v tele.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.