Riziko mŕtvice: Toľkoto vody musíte vypiť, aby ste predišli porážke

Dostatočný príjem vody môže nielen chrániť pred porážkou, ale môže tiež zlepšiť stav pacienta pri nástupe mŕtvice.
Cievna mozgová príhoda sa často vyskytuje bez varovania, ale existujú určité zmeny životného štýlu, ktoré vám pomôžu znížiť riziko a zvýšiť šance na zotavenie z mŕtvice. Pri cievnej mozgovej príhode sa preruší prívod krvi do časti mozgu, pričom medzi bežné príznaky patrí pokles tváre na jednej strane, neschopnosť zdvihnúť ruky a nezrozumiteľná reč.
Niektorí ľudia pociťujú bolesť hlavy, necitlivosť alebo mravčenie niekoľko dní pred nástupom mŕtvice. Vedci zistili niekoľko rizikových faktorov tohto stavu, ktorým sa dá predísť, pričom jeden z nich súvisí so skutočnosťou, že veľký počet pacientov s mozgovou príhodou prichádza do nemocnice dehydratovaný.
Odborníci z Harvardovej univerzity uvádzajú, že medzi príznaky nedostatočného pitia tekutín patrí slabosť, nízky krvný tlak, zmätenosť, závraty alebo moč tmavej farby. Minimálne množstvo vody, ktoré človek potrebuje, aby sa tomu vyhol, je podľa Harvard Health približne štyri až šesť pohárov vody denne.
Výskum, ktorý uskutočnila Loma Linda University, ukázal, že na zníženie rizika mozgovej príhody o 53 percent je potrebné vypiť aspoň päť pohárov vody denne. Dostatočná hydratácia môže nielen chrániť pred týmto ochorením, ale môže tiež zlepšiť stav pacienta v prípade mŕtvice.
Hydratácia je životne dôležitá aj pre kardiovaskulárne zdravie. Výskum z roku 2015 na pacientoch prijatých v nemocnici Johnsa Hopkinsa ukázal súvislosť medzi dehydratáciou a srdcovocievnymi ochoreniami. Pacienti, ktorí nepili dostatok tekutín, mali takmer štyrikrát vyššiu pravdepodobnosť horších výsledkov v porovnaní s dostatočne hydratovanými pacientmi. Výskumníci poznamenali:
„Zdá sa, že dehydratácia je u hospitalizovaných pacientov s cievnou mozgovou príhodou bežná a je spojená so závažnou cievnou mozgovou príhodou a zlými výsledkami pri prepustení z nemocnice.“
O rok neskôr priniesol výskum Arkansaskej univerzity ďalšie poznatky o vplyve dehydratácie na kardiovaskulárne zdravie. Zistenia naznačujú, že dokonca aj mierna dehydratácia u zdravých mladých mužov môže zohrávať úlohu pri riziku kardiovaskulárnych ochorení.
Účinky hydratácie sa najviac prejavili v endotelových funkciách ciev, teda rozširovaní a zužovaní vnútornej výstelky ciev. Závery uverejnené v odbornom časopise European Journal of Nutrition ukázali, že aj mierna dehydratácia môže „poškodiť funkcie ciev takmer rovnako ako fajčenie cigariet".
Dehydratácia môže spôsobiť zahusťovanie krvi, čo má za následok zadržiavanie sodíka v tele, čo následne zvyšuje krvný tlak. To znamená nielen vyššiu pravdepodobnosť vzniku krvných zrazenín, ale môže sa tiež spomaliť prietok krvi. V dôsledku toho sa môže krv vrátiť do zablokovaných alebo zúžených ciev a spôsobiť mŕtvicu. Ak máte iné rizikové faktory srdcových ochorení, napríklad upchaté tepny, dehydratácia môže byť obzvlášť nebezpečná.
Treba poznamenať, že hoci je pitie dostatočného množstva tekutín dôležité pre zdravie ciev, neodporúča sa ani nadmerný príjem vody, pretože to môže byť obzvlášť nebezpečné pre ľudí, ktorí majú problémy so srdcom a obličkami.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.

Táto korenina môže ovplyvniť účinok liekov, varujú lekári
Podľa výskumu korenina, ktorá sa pridáva aj do nápojov, ovplyvňuje pôsobenie liekov v tele.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.