Nebezpečný emfyzém vám môže prederaviť pľúca. Ako ho rozoznať od menej závažných ochorení?

Sťažené dýchanie je len jeden z varovných príznakov emfyzému pľúc. Naučte sa odlišovať toto nebezpečné ochorenie od iných, menej závažných.
Chronická obštrukčná choroba pľúc je pojem, ktorý zastrešuje celý rad pľúcnych ťažkostí, vrátane ťažkostí s dýchaním a emfyzému pľúc. O tom, že ju netreba podceňovať, svedčí aj skutočnosť, že ide o tretiu najčastejšiu príčinu úmrtí na celom svete.
Emfyzém je život ohrozujúce ochorenie, pri ktorom dochádza k poškodeniu pľúcnych alveol a v prípade neliečenia môže dôjsť až k prederaveniu tohto orgánu.
Kľúčové je poznať príznaky
Pri emfyzéme dochádza k postupnému slabnutiu vnútorných stien pľúcnych alveol a ich trhaniu, čo vedie k zväčšeniu vzduchových vakov v pľúcach. Ako poznamenáva prestížna zdravotnícka inštitúcia Mayo Clinic, „tým sa redukuje povrch pľúc, a teda zároveň množstvo kyslíka, ktoré preniká do krvného obehu.“
Poškodené alveoly pri výdychu nepracujú správne a zachytáva sa v nich použitý vzduch, takže čerstvý vzduch nasýtený kyslíkom nemá ako preniknúť do krvi.
Pri ochorení dochádza k postupnému zhoršovaniu ťažkostí s dýchaním, no pri skorej a adekvátnej liečbe je možné tento progres obmedziť. Je preto nutné poznať najčastejšie príznaky emfyzému:
- zhoršujúca sa dýchavičnosť (najmä pri vykonávaní náročnejších aktivít)
- pretrvávajúce bolestivé vykašliavanie hlienu (podobá sa na chronický kašeľ u fajčiarov)
- opakované infekcie hrudníka
- pretrvávajúce piskľavé dýchanie
Za lekárom by ste podľa Mayo Clinic mali zájsť vtedy, keď vaše ťažkosti s dychom pretrvávajú už niekoľko mesiacov, a to najmä v prípade ich zhoršovania alebo ak zasahujú do vašich každodenných aktivít.
„Neodbíjajte ich falošným uisťovaním sa, že ide len o príznaky starnutia alebo zhoršenej kondičky,“ varujú odborníci, podľa ktorých je potrebné začať liečbu čo najskôr a ešte predtým, ako dôjde k nezvratnému poškodeniu pľúc.
Na cigarety ani nepomyslite
V boji proti následkom a zhoršovaniu emfyzému vám v prvom rade pomôže odvykanie od fajčenia. Zmierniť príznaky môžete aj vďaka špecializovaným inhalátorom, liekom a rehabilitácii.
Najlepším liekom je však prevencia, ktorej základom je život bez cigariet a iných tabakových výrobkov. Vyhýbať sa treba aj pasívnemu fajčeniu.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.

Táto korenina môže ovplyvniť účinok liekov, varujú lekári
Podľa výskumu korenina, ktorá sa pridáva aj do nápojov, ovplyvňuje pôsobenie liekov v tele.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.