Toto sa stane s mozgom dieťaťa, keď ho necháte hrať sa s mobilom či tabletom

Následky na vývoj detského mozgu môžu byť dlhodobé.
Dlhé hodiny sedenia pred obrazovkou môžu mať dlhodobé následky na vývoj malých detí. Vedci zo Singapuru dodávajú, že poškodenie mozgu u týchto detí pretrváva aj neskôr v detstve, dokonca aj po ôsmom roku života. Také sú výsledky štúdie publikovanej v odbornom časopise JAMA Pediatrics.
Podľa vedcov mali deti ťažkosti s udržaním pozornosti, kontrolou impulzov a emócií. Mali problém sledovať viacstupňové pokyny a plniť náročné úlohy. Ukázalo sa, že čas strávený pred obrazovkou v detstve mal za následok zvýšený počet "nízkofrekvenčných" vĺn v mozgu.
Sledovanie mobilu či tabletu môže zahltiť detskú myseľ
Malé deti majú problém spracovať informácie na dvojrozmernej obrazovke, pretože ich zmysly bombarduje prúd rýchlych pohybov, blikajúce svetlá a zmeny scén. Na pochopenie toho, čo sleduje, potrebuje malé dieťa veľa kognitívnych zdrojov. Keď je mozog dieťaťa "zahltený", nedokáže si ponechať dostatok mentálnych zdrojov na rozvoj kognitívnych zručností.
Mozog rastie rýchlym tempom od narodenia dieťaťa až do raného detstva, ale prefrontálna kôra, ktorá stojí za výkonnými funkciami, sa vyvíja dlhšie. Jej oneskorený vývoj môže mať za následok, že zručnosti v oblasti výkonných funkcií sa môžu začať rozvíjať až pri nástupe na strednú školu.
Tieto zistenia by sa nemali brať na ľahkú váhu, pretože majú vplyv na potenciálny rozvoj budúcich generácií, uviedol v tlačovej správe profesor Chong Yap Seng, dekan Yong Loo Lin School of Medicine v Singapure.
Rodičia sa často spoliehajú na obrazovky
Singapurský tím sa obáva, že rodiny, ktoré umožňujú veľmi malým deťom tráviť hodiny pred obrazovkou, čelia ďalším problémom, ako je nedostatok potravín, zlá situácia s bývaním alebo duševné poruchy a nálady rodičov. Vyzývajú, aby sa viac pracovalo na pochopení toho, prečo deti príliš často sledujú smartfóny, aby sa odlíšil ich priamy vplyv od iných rodinných faktorov, ktoré môžu poškodiť mozog.
"Štúdia poskytuje presvedčivé dôkazy k existujúcim štúdiám, že čas, ktorý naše deti trávia pri obrazovkách, treba pozorne sledovať, najmä počas raného vývoja mozgu," dodáva hlavná autorka štúdie Evelyn Law.
V štúdii rodičia uvádzali, koľko času ich deti trávili pri obrazovke do veku 12 mesiacov. Deti boli rozdelené do štyroch skupín: menej ako jedna hodina denne sledovania obrazoviek, jedna až dve hodiny, dve až štyri hodiny a viac ako štyri hodiny denne.
V 12 a 18 mesiacoch výskumníci merali mozgovú aktivitu každého dieťaťa pomocou elektroencefalografie (EEG). Po dovŕšení deviateho roku života absolvovali deti sériu testov mozgu, v ktorých sa merala ich pozornosť a výkonné funkcie. Z výsledkov EEG vyplynulo, že deti, ktoré boli dlhšie vystavené obrazovkám, mali viac "nízkofrekvenčných" vĺn, čo zodpovedalo ich snahe o udržanie pozornosti.
"V krajine ako Singapur, kde rodičia pracujú dlhý čas a deti sú vystavené častému sledovaniu obrazoviek, je dôležité skúmať a pochopiť vplyv času stráveného pri obrazovke na vyvíjajúci sa mozog detí," dodal profesor Michael Meaney.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.

Táto korenina môže ovplyvniť účinok liekov, varujú lekári
Podľa výskumu korenina, ktorá sa pridáva aj do nápojov, ovplyvňuje pôsobenie liekov v tele.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.