Podchladenie, porážka aj infarkt – takto teplota v domácnosti zvyšuje riziko najčastejších ochorení

Hrozbou pre citlivých ľudí nie je len extrémne vyhriata domácnosť. Komplikácie môžu nastať aj pri slabom vykurovaní.
Chladné počasie sa pre zdravie nestáva problematické až v momente, keď vykročíme z domácnosti. V snahe ušetriť sa mnohí aj doma uskromnia s nižšou teplotou a zimomriavky radšej zaháňajú početnejšími vrstvami oblečenia.
Šetrenie na kúrení vám síce môže zachrániť pár eur v peňaženke, ale za viaceré zdravotné komplikácie rozhodne nestojí. Britská vládna organizácia UK Health Security Agency (UKHSA) upozorňuje, že teplota pod 18 stupňov Celzia zvyšuje riziko ochorení potenciálne ohrozujúcich život. Viaceré neziskové organizácie dopĺňajú, že chlad v domácnosti tiež ohrozuje pacientov s astmou a cukrovkou.
K radu varovaní pridal ďalšie aj vedec a lekár Quinton Fivelman z London Medical Laboratory, podľa ktorého slabé vykurovanie zvyšuje riziko porážky, srdcového infarktu a infekcií.
„Stúpajúce náklady na vykurovanie mnohých z nás nútia priškrtiť ventily na radiátoroch,“ poznamenáva Fivelman v rozhovore pre denník The Sun. „Je však životne dôležité držať teplotu v domácnosti aspoň na 18 stupňoch Celzia.“
Menej ako 16 stupňov neriskujte
Podľa Fivelmana zlom nastáva pri 16 stupňoch Celzia, keď sa zvyšuje riziko viacerých zdravotných komplikácií. „Ak teplota v domácnosti klesne na 16 stupňov a menej, hrozia závažné zdravotné komplikácie, a to najmä u ľudí s už existujúcimi zdravotnými ťažkosťami alebo ľudí po 65-ke,“ vysvetľuje vedec.
Fivelman si pri vypočítavaní rizík pomáha štúdiou z prostredia Inštitútu environmentálnej zmeny na Oxfordskej univerzite, ktorá tvrdí, že ideálna teplota v obývačke sa pohybuje v rozpätí 18 až 21 stupňov Celzia. Pri odchýlkach sa už začínajú prejavovať zdravotné ťažkosti.
Teplota pod 9 stupňov zvyšuje riziko podchladenia, zatiaľ čo v teplotnom rozpätí 9 až 12 stupňov najčastejšie dochádza k infarktom. Pri 12 až 16 stupňoch sa zvyšuje riziko respiračných ochorení.
Riziko pre cukrovkárov a astmatikov
Nezisková organizácia Diabetes UK varuje pacientov s cukrovkou, aby nepodceňovali teplotu v domácnosti.
„Teplo je veľmi dôležité, lebo v chladnom prostredí sa zvyšuje pravdepodobnosť infarktu a porážky, pričom cukrovka zvyšuje riziko týchto ochorení,“ vysvetľuje vedúci Oddelenia klinickej opatery v rámci Diabetes UK Douglas Twenefour.
Na pozore by sa mali mať aj astmatici, u ktorých teplota v rozmedzí 12 až 16 stupňov pôsobí nepohodlie a v 68 percentách prípadov vyvoláva astmatický záchvat. Takáto teplota je hrozbou aj pre 67 percent pacientov s chronickou obštrukčnou chorobou pľúc.
„Zima spúšťa život ohrozujúce astmatické záchvaty a nebezpečné zápaly u ľudí s inými ochoreniami pľúc,“ pripomína zdravotná poradkyňa z organizácie Asthma + Lung UK Erika Radfordová. „Núdzovej hospitalizácii a závažným infekciám dýchacích ciest sa vyhnete len pomocou vykurovania.“
S teplom to netreba preháňať
Nepríjemné následky hrozia aj na opačnom konci stupnice na teplomeri. Oxfordská štúdia poukazuje na fakt, že pri prekročení teploty 24 stupňov v domácnosti ľudia takisto riskujú infarkt a porážku. Fivelman však poznamenáva, že väčšina britských domácností si doma udržuje optimálnu mieru tepla.
„Vedci zo Sheffieldskej Hallamovej univerzity zistili, že v roku 2008 sa dalo zabrániť 10 tisíc úmrtiam len tým, že by sa počas zimných mesiacov zvýšila teplota v domácnostiach na 21 stupňov,“ tvrdí Fivelman, podľa ktorého pridaním jedného stupňa v rozpätí od 14,8 až 19 stupňov Celzia klesá riziko úmrtia o 2,9 percenta.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.

Táto korenina môže ovplyvniť účinok liekov, varujú lekári
Podľa výskumu korenina, ktorá sa pridáva aj do nápojov, ovplyvňuje pôsobenie liekov v tele.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.