Život s depresiou: Ako si pomôcť bez užívania ťažkých liekov? Toto sú alternatívy

Depresia ovplyvňuje najmä náladu, chuť do jedla, spánkový režim či úroveň aktivity. Dokáže veľmi premyslene manipulovať s vašimi myšlienkami a môže byť spojená s inými zdravotnými problémami.
Neexistuje žiadny test na diagnostiku depresie. Váš poskytovateľ zdravotnej starostlivosti, resp. lekár, však môže stanoviť diagnózu na základe vašich symptómov a psychologického hodnotenia.
Depresia ovplyvňuje najmä náladu, chuť do jedla, spánkový režim či úroveň aktivity. Dokáže veľmi premyslene manipulovať s vašimi myšlienkami a môže byť spojená s inými zdravotnými problémami. Niekedy aj problémy so štítnou žľazou alebo nedostatok vitamínu D môžu vyvolať príznaky depresie.
Je však dôležité neignorovať príznaky depresie. Ak sa vaša nálada nezlepší alebo sa zhorší, vyhľadajte lekársku pomoc. Depresia je závažné duševné ochorenie s potenciálom komplikácií.
Ak sa nelieči, komplikácie môžu vyzerať aj takto:
- prírastok alebo strata hmotnosti
- fyzická bolesť
- porucha užívania návykových látok
- záchvaty paniky
- vzťahové problémy
- sociálna izolácia
- myšlienky na samovraždu
- sebapoškodzovanie
Prinášame vám preto niekoľko alternatívnych riešení, ako s depresiou bojovať.
Cvičenie
Zamerajte sa na 30 minút fyzickej aktivity 3 až 5 dní v týždni. Cvičenie môže zvýšiť produkciu endorfínov, čo sú hormóny, ktoré zlepšujú vašu náladu.
Vyhnite sa užívaniu alkoholu a návykových látok
Pitie alkoholu alebo zneužívanie látok vám môže na chvíľu pomôcť. Ale z dlhodobého hľadiska môžu tieto látky zhoršiť príznaky depresie a úzkosti.
Nastavte si limity
Pocit preťaženia môže zhoršiť príznaky úzkosti a depresie. Stanovenie hraníc vo vašom profesionálnom a osobnom živote vám môže pomôcť cítiť sa lepšie.
Dávaj na seba pozor
Príznaky depresie môžete zlepšiť aj starostlivosťou o seba. To zahŕňa dostatok spánku, zdravú stravu, vyhýbanie sa negatívnym ľuďom a účasť na príjemných aktivitách.
Niekedy depresia nereaguje na lieky. Váš lekár vám môže odporučiť iné možnosti liečby, ak sa vaše príznaky nezlepšia.
Tieto možnosti zahŕňajú elektrokonvulzívnu terapiu (ECT) alebo opakovanú transkraniálnu magnetickú stimuláciu (rTMS) na liečbu depresie a zlepšenie nálady.
Doplnky
Niekoľko typov doplnkov môže mať určitý pozitívny vplyv na príznaky depresie.
Omega-3 mastné kyseliny. Tieto esenciálne tuky sú dôležité pre neurologický vývoj a zdravie mozgu. Pridanie doplnkov omega-3 do vašej stravy môže pomôcť znížiť príznaky depresie. Existujú však protichodné dôkazy a je potrebný ďalší výskum.
Pred užívaním doplnkov sa vždy poraďte so svojím lekárom, pretože môžu interagovať s inými liekmi alebo mať negatívne účinky.
Vitamíny
Vitamíny sú dôležité pre mnohé telesné funkcie. Výskum naznačuje, že dva vitamíny sú obzvlášť užitočné na zmiernenie príznakov depresie:
Vitamín B: B-12 a B-6 sú životne dôležité pre zdravie mozgu. Keď sú vaše hladiny vitamínu B nízke, vaše riziko vzniku depresie môže byť vyššie.
Vitamín D: Vitamín D, ktorý sa niekedy nazýva aj slnečný vitamín, je dôležitý pre zdravie mozgu, srdca a kostí. Môže existovať súvislosť medzi nedostatkom vitamínu D a depresiou, ale je potrebný ďalší výskum.
Mnohé bylinky, doplnky a vitamíny tvrdia, že pomáhajú zmierniť príznaky depresie, ale väčšina z nich sa v klinickom výskume nepreukázala ako účinná.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.