Jednoduchý test odhalí, ako rýchlo starnete. S biologickým vekom to nemá nič spoločné

Pri odhaľovaní skutočného veku sa dá využiť jeden z piatich zmyslov. Jednoduchý test vie hneď povedať, akí ste v skutočnosti starí.
Starnutie je prirodzenou súčasťou života každého organizmu, no zvlášť ľudia sa mu snažia všemožne vyhnúť. V boji proti klasickým príznakom používame ozdravujúce kúry, drahú kozmetiku, či dokonca chirurgické zákroky.
Vek sa však oklamať nedá, o čom svedčí aj slabnutie jedného z piatich zmyslov. Ide o čuch, ktorého strata podľa lekárov často predchádza nástupu neurodegeneratívnych ochorení, ku ktorým patrí aj Parkinsonova a Alzheimerova choroba. Obe sa spájajú so starobou.
Spojitosť straty čuchu so starnutím potvrdzujú viaceré výskumy. Ten z roku 2019 napríklad hovorí o tom, že ľudia so slabým čuchom majú 46-percentnú šancu na úmrtie v priebehu nasledovných desiatich rokov.
Ďalšia štúdia z roku 2017 tvrdí, že slabnúci čuch je charakteristickým príznakom demencie, pričom sa môže dostaviť až 5 rokov pred prepuknutím samotného ochorenia. Výskum z roku 2004 zas zdôrazňuje dôležitosť testovania čuchových schopností pri diagnostike ochorení kostí, ktoré sú tiež typické pre pokročilý vek.
Rada ďalších testov dokázala odhaliť skutočný vek ľudí len podľa kvality ich čuchu. Výskum zo San Diega najnovšie odhaľuje, že slabší čuch sa vyskytuje u 62,5 percenta ľudí po 80-tke. Poruchy však zaznamenali aj v 24,5 percenta prípadov ľudí vo veku 53 až 97 rokov.
Na tieto zistenia reagovala medicínska obec v Spojených štátoch, ktorá zhotovila čuchový test na zistenie skutočného veku. Lekári pomocou neho budú môcť identifikovať známky nezdravého starnutia u starších ľudí.
Výskum zverejnený na stránkach Journal of Gerontology približuje, že kvalitu čuchu hodnotili na základe dvoch faktorov – čuchovej citlivosti a čuchovej identifikácie. Úlohou zúčastnených bolo správne identifikovať pach, pomenovať ho a rozlíšiť ho od iných pachov.
„Zistili sme, že poruchy funkcie čuchovej identifikácie aj citlivosti súvisia so starobou. Je to zaujímavé, pretože nejde len o prejav starnúceho mozgu,“ uvádza korešpondujúci autor štúdie, otorinolaryngológ z Univerzity Johna Hopkinsa Nicholas Rowan.
Podľa Rowana nemusí byť odpoveďou čuch samotný: „Môže ísť aj o niečo periférne, napríklad na úrovni nosa, čo dokáže predpovedať tempo starnutia a smrť,“ dodáva lekár s tým, že slabnúci čuch je v súvislosti so starnutím prirodzený.
Po tom, ako účastníkov výskumu konfrontovali s piatimi pachmi na zistenie identifikačných čuchových schopností a šiestimi pachmi na zistenie citlivosti čuchu, výsledky porovnali s rýchlosťou starnutia každého z nich.
Výskum konkretizuje, že s rastúcou mierou citlivosti na pachy zároveň klesá miera starnutia a opotrebovania tela.
„Pomocou testovania už hodnotíme kvalitu zraku a sluchu, a rovnako jednoduché je vykonať test na overenie čuchu, ktorý trvá len niekoľko minút a potenciálne sa dá využiť ako meradlo opotrebovania a nezdravého starnutia,“ vysvetľuje na záver Rowan.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.

Táto korenina môže ovplyvniť účinok liekov, varujú lekári
Podľa výskumu korenina, ktorá sa pridáva aj do nápojov, ovplyvňuje pôsobenie liekov v tele.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.