7 netradičných spúšťačov ekzémov: Tomuto by ste sa mali vyhýbať

Prinášame vám zoznam „páchateľov“, ktorí by vám mohli priniesť neplechu v podobe ekzému.
Spúšťačom ekzémov môže byť takmer čokoľvek. Podľa štúdie Americkej akadémie dermatológie (AAD) môže byť spôsobený kozmetikou, t. j. jej prísadami, tabakovým dymom, pracími prostriedkami či vlneným oblečením.
Hoci prejavy ekzému bývajú zväčša na pokožke zrejmé – pálenie, svrbenie až bolesti –, ich dôvody objavenia ostávajú v rovine otáznikov. Prinášame vám zoznam „páchateľov“, ktorí by vám mohli priniesť neplechu v podobe ekzému.
Sviečky a osviežovače vzduchu
Parfumy a vône – či už v pleťovej kozmetike, alebo výrobkoch osobnej starostlivosti – sú všeobecne známe tým, že môžu vyvolať reakciu na pokožke. Dráždivá vôňa sa však môže schovávať aj v podobe sviečky či osviežovača vzduchu.
Pokiaľ výrobok špecificky vonia, tak sa v ňom nachádza druh určitej chemikálie, ktoré môžu byť spúšťačom ekzému. Najčastejšie to býva v zimnom období, keď sa snažíme domov určitým spôsobom vyvoňať.
Vírusové ochorenie
Medzi bežný a často prehliadnuteľný štart ekzému býva aj vírusové ochorenie. Systémový zápal v celom tele spôsobený chrípkou, infekciou či bežnou nádchou by mohla vytvoriť problém aj na pokožke. Príkladom môže byť aj pretrvávajúca nádcha a s ňou spojené „fúkanie“ nosa, po ktorom sa objaví v mieste začervenanie.
Hmyz
Vyvolanie ekzému môže mať na starosti aj obyčajný hmyz. Pokiaľ bola pokožka poškodená uhryznutím napríklad plošticou, telo následne vyšle zápalové chemikálie – histamín – do postihnutej oblasti a tým zároveň spôsobiť ekzém.
Je dôležité spomenúť, že nie vždy to je samotný hmyz a jeho uštipnutie či uhryznutie, ktoré spôsobí problémy s pokožkou. Veľakrát je to aj o tom, čo sa nachádza priamo na hmyze. Môže totiž vylučovať čiastočky, ktoré sú problematické v spojení s kožou.
Prehnané umývanie
Nadmerným umývaním strácame okrem zlých baktérií aj tie dobré, vrátane prirodzených olejov našej pokožky. Následne je o čosi suchšia a náchylnejšia na vznik ekzému. Pokiaľ sa sprchujeme príliš často, narušujeme integritu kožnej bariéry. Pri sprchovaní a umývaní rúk preto odporúčame využívať jemné čistiace prostriedky, ktoré v spojení s vlažnou vodou a hydratačným krémom nie sú až také škodlivé.
Šperky
Je potrebné poznamenať, že nie všetky šperky spôsobujú ekzém, avšak pokiaľ máte alergiu, tak prstene, náušnice, náhrdelníky či iné ozdoby dotýkajúce sa tela môžu byť problematické. Najčastejšie ide o nikel. Malé množstvo niklu sa dokonca primiešava aj do striebra či bieleho zlata a nájdeme ho aj na okuliaroch, gombíkoch či zipsoch.
Kyslé potraviny
Hoci nejde o bežný spúšťač, ale ekzém sa môže vyskytnúť aj po konzumácii kyslým potravín, akými sú jahody, paradajky, citrusové plody – t. j. pomaranče, citróny, limetky, grep.
Rúško na tvár
Polyester, latex či vlna. To s látky, ktoré zachytávajú teplo, prípadne dráždia pokožku. Počas pandémie sme sa stretli s viacerými prípadmi zápalu kože v okolí úst či brady. Alternatívou môže byť výrobok z čistej bavlny, hodvábu alebo bambusu. Tie sú vo všeobecnosti šetrnejšie k pleti.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.

Táto korenina môže ovplyvniť účinok liekov, varujú lekári
Podľa výskumu korenina, ktorá sa pridáva aj do nápojov, ovplyvňuje pôsobenie liekov v tele.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.