Tento malý pohyb v sede podporí metabolizmus a spaľovanie tukov

Kancelárske myši už nemajú priestor na výhovorky. Jednoduchý a nenáročný pohyb im zrýchli metabolizmus, a navyše sa dá vykonať aj v sede.
Každodenné niekoľkohodinové sedenie za kancelárskym stolom si vyberá daň na zdraví každého takto pracujúceho zamestnanca. Nepríjemné následky sa však dajú zvrátiť nenáročným pohybom dolných končatín, ktorý nakopne metabolizmus a zrýchli spaľovanie tukov.
Hlavnú úlohu v tomto cviku hrá trojhlavý lýtkový sval, ktorý obopína zadnú časť dolnej končatiny. Ide o silný sval, ktorý nám pomáha pri kráčaní, bežaní a skákaní. Každý z nás okrem toho môže podporiť jeho metabolický potenciál cvikom, ktorý vedci označujú ako „trojhlavý klik“.
„Ani sa nám nesnívalo o tom, že by tento sval mohol mať takú kapacitu,“ poznamenáva odborník na výkonnosť ľudského tela z Houstonskej univerzity Marc Hamilton. „Po celý čas sa skrýval vnútri našich tiel, ale až dodnes sa nikto nezaoberal tým, ako ho optimalizovať pre čo najväčší zdravotný prínos.“
Hamilton približuje, že pri správnom pohybe dokáže trojhlavý lýtkový sval zvýšiť tempo lokálneho oxidačného metabolizmu, pričom sa zásobuje zmesou rôznych pohonných látok. Takto dokáže fungovať po celé hodiny.
Foto: Nicholas Piccillo/Shutterstock.com
Experimentálny výskum sa bližšie zaoberal 25 účastníkmi s rôznymi typmi životného štýlu, vrátane usedavého a aktívneho. Ich úlohou bolo vykonávať trojhlavé kliky v pohodlnej usadenej polohe, pričom ich sledovali pomocou monitorovacích zariadení a biopsie.
Rozbor krvi ukázal, že nenáročný cvik stabilizuje fluktuácie hladiny krvného cukru o 52 percent a po vypití glukózového nápoja u účastníkov znížil nároky na inzulín o 60 percent.
Stimulovaním lýtkového svalu tiež dochádza k spaľovaniu tukov v krvi, a to najmä lipoproteínu veľmi nízkej hustoty (VLDL), ktorý prispieva k tvorbe cholesterolu. Metabolizmus tukov sa vďaka cviku na niekoľko nasledovných hodín viac ako zdvojnásobuje.
Fenomenálnu prácu trojhlavého lýtkového svalu sčasti vysvetľuje spôsob, akým tento sval využíva energiu. Na rozdiel od iných svalov tela, ktoré pri tom rozkladajú glykogén, lýtkový sval na tento účel spotrebúva krvný cukor a tuky, vďaka čomu je jeho nositeľ schopný kráčať a bežať po celé hodiny bez toho, aby sa mu vyčerpali nohy.
Napriek tomu, že riešenie k lepšiemu metabolizmu máme na dosah ruky, trojhlavý klik nie je ani zďaleka taký jednoduchý, ako sa na prvý pohľad zdá.
„Trojhlavý klik pôsobí na prvý pohľad jednoducho, ale to, čo vidno navonok, nám väčšinou neprezrádza celé znenie príbehu,“ pripomína Hamilton. „Ide o veľmi špecifický pohyb, ktorý by sa zatiaľ mal vykonávať s použitím meradiel, aby sa maximalizovali jeho účinky.“
Vedecký tím, ktorý stojí za užitočným nálezom, v súčasnosti vypracúva metodológiu, ktorá by zamestnancov mohla priviesť k zvládnutiu techniky trojhlavého kliku aj bez sofistikovaných laboratórnych zariadení.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.

Táto korenina môže ovplyvniť účinok liekov, varujú lekári
Podľa výskumu korenina, ktorá sa pridáva aj do nápojov, ovplyvňuje pôsobenie liekov v tele.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.