Spôsobuje vám káva žalúdočné ťažkosti? Toto by ste mali zmeniť

Pitie kávy môže z rôznych dôvodov zapríčiniť bolesť brucha. Dá sa tomu však zamedziť alebo aspoň minimalizovať. Toto môžete spraviť.
Vyberajte si tmavo praženú kávu
Ak vás z kávy bolí žalúdok, ale z espressa nie, môže to súvisieť s tmavosťou zmesi. Podľa štúdie Molecular Nutrition & Food Research zmes tmavohnedej praženej kávy stimuluje sekréciu žalúdočnej kyseliny menej ako stredne pražená.
Štúdia analyzovala rozdiel v koncentrácii zlúčenín N-alkanoyl-5-hydroxytryptamidov (C5HT), chlorogenových kyselín (CGA), trigonelínu a N-metylpyridínia (N-MP) v tmavom a strednom pražení, ako aj obsah kofeínu, píše portál livestrong.com.
Množstvo kofeínu v oboch typoch kávy bolo podobné, ale koncentrácia N-MP bola vyššia v tmavom pražení a nižšia pre C5HT a CGA v tmavom pražení v porovnaní so stredne praženou. To malo za následok nižšiu stimuláciu sekrécie žalúdočnej kyseliny, čo môže byť dôvodom, prečo tmavo pražená káva menej dráždi črevá.
Vyhnite sa prísadám
Foto: ImYanis/Shutterstock.com
Sladké alebo mliečne kávové nápoje často spôsobujú žalúdočnú nevoľnosť. Podľa Mayo Clinic je najlepšie vyhnúť sa týmto prísadám.
Nepite kávu nalačno
Podľa dietologičky Taub-Dix je pre väčšinu ľudí lepšie, spojiť rannú kávu s jedlom alebo ju vypiť až po jedle. Určite by to nemala byť ráno prvá vec v tráviacom systéme.
Vyskúšajte iné zdroje kofeínu
Kým niektorým ľuďom pomôže zabrániť gastrointestinálnym chorobám káva bez kofeínu, iným prekáža aj tento typ kávy. Aj káva bez kofeínu môže totiž stále obsahovať kyseliny spôsobujúce žalúdočné ťažkosti, píše livestrong.com. Ak túžite po energizujúcom účinku kofeínu, ale nerobí vám pitie kávy dobre, skúste iné stimulanty. Výborný je zelený alebo čierny čaj.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.