4 príznaky, ktoré naznačujú, že pri starostlivosti o zuby vynechávate zásadný krok

Čistenie zubov nám neslúži len na odstránenie nečistôt z ústnej dutiny. Vďaka nemu si ju tiež udržiavame zdravú a sviežu. Tieto 4 príznaky svedčia o tom, že tento typ starostlivosti zanedbávate.
Každodenné čistenie zubov slúži ako prevencia pred vznikom zubných kazov, zápalov ďasien, oslabovaním krčkov a ďalšími ťažkosťami súvisiacimi so zdravím celej ústnej dutiny. Mnohí však pri ňom dodnes vynechávajú dôležitý krok, ktorý prináša bohaté výsledky.
Londýnska dentálna hygienička Anna Middletonová pre portál The Sun približuje, že okrem čistenia zubov je tiež potrebné nezabúdať na pravidelné čistenie medzizubnými kefkami.
„Samotná zubná kefka očistí asi len tri z piatich zubných povrchov, a preto je potrebné používať aj medzizubné kefky či nite,“ tvrdí Middletonová, podľa ktorej dôsledné vyčistenie zubov dosiahneme len kombináciou klasickej zubnej kefky a medzizubných pomôcok.
Príznaky nedostatočného čistenia medzizubných priestorov
- viditeľne červené a zapálené ďasná
- opuchnuté ďasná
- zápach z úst
- viditeľné plaky v blízkosti ďasien a medzi zubmi (často sfarbené dožlta alebo dokrémova)
Dlhodobé následky
Opomínanie medzizubných priestorov je z hľadiska starostlivosti o zdravie zubov jeden z najväčších hriechov. „V extrémnych prípadoch môže viesť k vypadávaniu zubov,“ tvrdí Middletonová.
„Po čase môže vynechávanie zubnej nite či medzizubných kefiek viesť k zväčšovaniu medzier medzi zubmi a ustupovaniu ďasien, čo opticky predlžuje zuby,“ vysvetľuje hygienička, podľa ktorej má ústup ďasien za následok odhaľovanie citlivých častí zubu, ktorý je tak náchylnejší na vypadnutie.
Middletonová ďalej približuje skoré príznaky chorých ďasien: „Červené, krvácajúce a opuchnuté ďasná. Ide o gingivitídu, ktorá sa dá liečiť.“ Dôležitý je včasný zásah profesionála, ktorý môže zabrániť prechodu zápalu do periodontitídy, ktorá sa už nedá zvrátiť.
Ako si správne vybrať
Na trhu je niekoľko druhov výrobkov zameraných na čistenie medzizubných priestorov.
„Ak máte medzi zubmi väčšie medzery, používajte medzizubné kefky,“ radí Middletonová. „Ľudia, ktorí zvládajú techniku, môžu použiť dentálnu niť.“ Ideálna je voskovaná niť, ktorá sa neštiepi a netrhá.
Lenivcom by mohla vyhovovať ústna sprcha, ktorá je rýchla a ergonomická, no menej efektívna ako vyššie zmienené prostriedky.
Správny postup
Či už používate niť alebo kefku, v oboch prípadoch by ste mali pomôckou pohybovať spredu dozadu, najprv na okolo jedného zubu a potom druhého. Kefka ani niť by cez medzeru nemali prenikať celkom ľahko. V medzizubných priestoroch sa podľa hygieničky často zachytávajú kúsky mäsa a sušeného ovocia, ktorých sa takto treba zbaviť.
Čo ak natrafím na krv
Podľa hygieničky by ste mali po medzizubných kefkách alebo niti siahnuť aspoň raz za deň. Aj čistenie medzizubných priestorov niekoľkokrát do týždňa je lepšie ako vôbec. Pri prvých náznakoch krvácania z ďasien pritom netreba panikáriť.
„Najdôležitejšie je neignorovať krvácanie,“ pripomína Middletonová, podľa ktorej treba aj napriek troche krvi pokračovať v zákroku. Krv sa môže dostaviť aj vtedy, keď z ďasna vytiahneme zaseknutý kúsok jedla. V prípade, že krvácanie pretrváva aj po jednom až dvoch dňoch, poraďte sa s odborníkom.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.

Táto korenina môže ovplyvniť účinok liekov, varujú lekári
Podľa výskumu korenina, ktorá sa pridáva aj do nápojov, ovplyvňuje pôsobenie liekov v tele.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.