• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 1.5.2025Dnes je Sviatok práce
11°Bratislava

Obľúbeným alkoholickým nápojom môžete bojovať proti demencii. Toľkoto ho musíte vypiť

  • 22:03 09.10.2022
  • Svet
Obľúbeným alkoholickým nápojom môžete bojovať proti demencii. Toľkoto ho musíte vypiť

Pitie alkoholu podľa štúdie znižuje riziko demencie.

Pitie dvoch pollitrov piva každý deň vám môže pomôcť znížiť riziko demencie o viac ako tretinu. Ukázal to výskum publikovaný vo vedeckom časopise Addiction.

Austrálski vedci zistili, že tí, ktorí pili mierne množstvo alkoholu každý deň, mali menšiu pravdepodobnosť nástupu demencie ako tí, ktorí sa alkoholu úplne vyhýbali.

Tím z University of New South Wales zhromaždil údaje z 15 predchádzajúcich štúdií o návykoch pitia alkoholu a miere demencie u 24 478 osôb starších ako 60 rokov. V priebehu štúdie bola diagnostikovaná demencia u 2 124 ľudí.

Skupina bola rozdelená na abstinentov, príležitostných pijanov (1,3 g etanolu denne), ľahkých až miernych pijanov (1,3 g až 25 g denne), miernych až ťažkých pijanov (25 g až 45 g denne) a ťažkých pijanov (viac ako 45 g denne). Jeden polliter piva obsahuje približne 16 g etanolu, zatiaľ čo priemerne veľký pohár vína má približne 18 g.

Demencia najčastejšie hrozí úplným abstinentom

Štúdia zistila, že tí, ktorí pili jeden až dva alkoholické nápoje denne, mali o 38 percent menšiu pravdepodobnosť vzniku tohto stavu v porovnaní s abstinentmi. Dokonca aj tí najsilnejší pijani mali o 19 percent nižšie riziko rozvoja demencie.

"Pitie až 40 g denne [päť jednotiek] bolo spojené s nižším rizikom demencie v porovnaní s celoživotnou abstinenciou," uviedla výskumníčka Louise Mewton z University of New South Wales v Austrálii

Pri alkohole však netreba zabúdať aj na jeho negatívne účinky. Medzi potenciálne zdravotné riziká nadmerného pitia totiž patrí ochorenie pečene, rakovina a srdcové choroby.

Mewton varovala, že výsledky štúdie by nemali povzbudzovať tých, ktorí sú ohrození týmto stavom, aby pili viac. Treba brať do úvahy aj ďalšie dôkazy v podobe snímok mozgu, ktoré naznačujú, že aj nízke hladiny alkoholu sú spojené s horším zdravím mozgu.

Užívanie alkoholu bolo v štúdii posudzované aj na základe sebahodnotenia, čo znamená, že niektorí respondenti pravdepodobne podcenili, koľko pijú. Doktorka Sara Imarisio, vedúca výskumu z Alzheimer's Research UK, povedala:

„Výsledky ukázali, že ľudia, ktorí nikdy nepili alkohol, mali vyššiu šancu, že sa u nich rozvinie demencia, ako u tých, ktorí ho nepili. Tieto výsledky sú v súlade s predchádzajúcim výskumom na túto tému, ktorý tiež ukazuje, že veľká konzumácia alkoholu, ako aj nepitie, sa zdá byť spojené s vyšším rizikom demencie."

Zdroj: Info.sk, TM, standard.co.uk, onlinelibrary.wiley.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou

20:06 27.04.2025Zdravie

Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku

19:43 26.04.2025Zdravie

Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?

6:53 26.04.2025Zdravie

Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom

Tieto zdravé jedlá škodia zubom

7:29 22.04.2025Zdravie

Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite

20:55 20.04.2025Zdravie

Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.