Ruminácia: Takéto následky má depresia na mozog aj po vyliečení

Ľudia, ktorí zažili depresiu, mali hyperkonektivitu v oblastiach mozgu, ktoré boli spojené s rumináciou.
Štúdia publikovaná v akademickom žurnále PLOS ONE zistila, že mladí dospelí, ktorí zažili depresiu, majú hyper-prepojené kognitívne a emocionálne siete v mozgu. Vedci z University of Illinois v Chicagu skenovali mozgy 30 dospelých vo veku od 18 do 23 rokov, keď boli v dobrom duševnom stave.
Účastníci už predtým zažili depresiu, ale inak boli zdraví a neužívali žiadne lieky. Vedci porovnali ich snímky z funkčnej magnetickej rezonancie so snímkami mozgu 23 kontrolných osôb, ktoré nezažili vážnu depresiu.
Výskumníci zistili, že ľudia, ktorí zažili depresiu, mali hyperkonektivitu v oblastiach mozgu, ktoré boli spojené s rumináciou. Ruminácia zahŕňa neustále premietanie osobných problémov vo svojej mysli bez toho, aby ste prišli s akýmkoľvek riešením.
Scott Langenecker, docent psychiatrie a psychológie na UIC, povedal: „Ruminácia nie je veľmi zdravý spôsob spracovania emócií. Ruminácia je rizikovým faktorom pre depresiu a pre opätovný výskyt depresie, ak ste ju mali v minulosti.“
Spolu s rumináciou výskumníci skúmali, akú veľkú mali účastníci kognitívnu kontrolu. Langenecker pokračoval: „Kognitívna kontrola a ruminácia, ako by ste mohli očakávať, spolu súvisia. Keď sa zvyšuje ruminácia, kognitívna kontrola klesá.“
Zatiaľ čo mladí dospelí v štúdii neboli v súčasnosti depresívni, predchádzajúci výskum ukazuje, že približne polovica z nich do dvoch rokov zažije recidívu. Mladá dospelosť pritom môže byť kritickým obdobím, v ktorom ľudia lepšie reagujú na správnu terapiu. Rachel Jacobs, prvá autorka štúdie, povedala:
„Ak môžeme pomôcť mladým ľuďom naučiť sa, ako sa odkloniť od maladaptívnych stratégií, ako je ruminácia, môže ich to ochrániť pred rozvojom chronickej depresie a pomôcť im zostať v poriadku ako dospelí.
Myslíme si, že depresia je výsledkom vývoja a nie je samozrejmé, že ľudia musia upadnúť do depresie. Ak dokážeme poskytnúť prevenciu a liečbu tým ľuďom, ktorí sú najviac ohrození, mohli by sme byť schopní zabrániť depresii, znížiť počet depresívnych epizód alebo znížiť ich závažnosť.“

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.

Táto korenina môže ovplyvniť účinok liekov, varujú lekári
Podľa výskumu korenina, ktorá sa pridáva aj do nápojov, ovplyvňuje pôsobenie liekov v tele.