Vysoké teploty ohrozujú aj zdravie zubov, tieto kroky pri starostlivosti nesmiete vynechať

Väčšina ľudí netuší, že počas horúčav treba ústnej dutine dopriať extra porciu starostlivosti. Takto sa teplé počasie podpisuje na zdraví zubov.
Kožu si pred slnečnými lúčmi chránime krémom na opaľovanie, oči zas zakryjú slnečné okuliare – čo však robiť so zubami?
Teplotné výkyvy ani zďaleka neovplyvňujú len zdravie vonkajších častí tela. Zubári upozorňujú na skutočnosť, že horúčavám v lete treba prispôsobiť aj starostlivosť o ústnu dutinu, ktorá je rovnako citlivá na vysoké teploty.
Britský ortodontista Khaled Kasem pre portál Mirror približuje jednotlivé kroky, ktoré by ste mali počas leta vykonať, aby ste ochránili ústa, a najmä zuby, pred ničivými následkami horúceho podnebia.
Niektoré typy nanukov škodia viac ako iné
Teplotné výkyvy podľa Kasema môžu viesť k praskaniu zubnej skloviny. „Citlivosť zubov je bežná najmä v lete, keď popíjate ľadové nápoje alebo lížete zmrzlinu, ale prečo k nej dochádza?“
Kasem vysvetľuje, že sklovina sa v závislosti od zmeny teploty prostredia rozťahuje a sťahuje, čím odkrýva dentín (vrstva pod sklovinou, ktorá pokrýva vonkajšok zuba). Preto sú zuby citlivejšie.
„Počasie nijako neovplyvníte, ale citlivosť zubov dokážete udržať pod kontrolou niekoľkými krokmi – na začiatok uprednostnite nápoje s izbovou teplotou pred tými ľadovými, ale pomôže aj prechod na zubnú pastu pre citlivé zuby,“ radí odborník.
V lete sa často stretáme aj s dehydratáciou, ktorá brzdí tvorbu slín, ktoré sú potrebné pre odstraňovanie baktérií a zvyškov jedla a pitia z úst. Nedostatok slín preto časom vedie k hnitiu zubov a tvorbe kazov.
„Pitím aspoň dvoch litrov vody za deň sa vyhnete dehydratácii a podporíte slinné žľazy v tvorbe slín,“ tvrdí Kasem.
Mnohí z nás si leto nevedia predstaviť bez nanukov. Kasem ale varuje pred tými tvrdými, žutie ktorých vystavuje zuby riziku štiepenia, praskania alebo lámania či uvoľnenia koruniek.
„Nech už pri chladení využívate akúkoľvek metódu, pamätajte na to, že zuby máte na celý život len jedny, takže neriskujte dentálnu pohotovosť kvôli piatim minútam radosti,“ dodáva ortodontista.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.

Táto korenina môže ovplyvniť účinok liekov, varujú lekári
Podľa výskumu korenina, ktorá sa pridáva aj do nápojov, ovplyvňuje pôsobenie liekov v tele.