5 fyzických príznakov vyhorenia, ktoré nesmiete ignorovať

Mnohí ľudia si neuvedomujú, že ich symptómy v skutočnosti značia vyhorenie.
Pravdepodobne už poznáte emocionálne príznaky syndrómu vyhorenia, medzi ktoré patrí pesimizmus, zábudlivosť, apatia a celkovo negatívne zmýšľanie. Varovné signály, že ste na ceste k úplnému vyhoreniu, však môžu byť aj fyzické, pričom si ich často zamieňame za iné bežné problémy. Tu sú menej známe fyzické príznaky hroziaceho syndrómu vyhorenia.
Bolesti hlavy
Užívanie liekov proti bolesti nie je dlhodobým riešením počiatočného problému. Tenzné bolesti hlavy sa môžu často objaviť v dôsledku chronického stresu a ak pretrvávajú dlhodobo, príčinou môže byť syndróm vyhorenia.
Problémy so žalúdkom a trávením
Vyhorenie môže tiež negatívne ovplyvniť zdravie žalúdka, pretože stres zvyšuje produkciu určitých hormónov a neurotransmiterov v tele. To môže ovplyvniť jemnú rovnováhu baktérií v čreve človeka, čo vedie k žalúdočným problémom, ako je dyspepsia, gastritída a gastroezofageálny reflux.
Trávenie môže byť spomalené, čo spôsobuje nadúvanie, bolesť a zápchu. Inokedy je zrýchlené a zhoršujú sa symptómy syndrómu dráždivého čreva.
Priberanie na váhe
Dlhodobý stres môže vyvolať nárast hmotnosti mnohými spôsobmi. Pri intenzívnej duševnej námahe je oveľa ťažšie robiť zdravé rozhodnutia. Pravdepodobne vtedy siahnete po potravinách s vysokým obsahom cukru, tuku a živín v snahe zvýšiť hladinu energie alebo upokojiť nervy. Je menej pravdepodobné, že po dlhom dni v práci budete cvičiť.
Existujú aj hormonálne zmeny vyvolané stresom, ktoré môžu viesť k priberaniu. Hladiny stresového hormónu kortizolu začnú pri prepracovaní stúpať a vedľajším efektom toho je, že vaše telo je povzbudzované k ukladaniu tukových buniek, najmä v oblasti brucha.
Zmeny v spánku
Trápi vás prehadzovanie sa a prebúdzanie v noci? Alebo sa pravidelne budíte pred budíkom? Spíte viac ako ste zvykli predtým, stále sa cítite unavení, bez ohľadu na to, koľko odpočívate? Zaspávate aj počas práce?
To všetko môže byť príznakom vyhorenia. Vyhorenie a vysoká úroveň stresu môžu spôsobiť, že autonómny nervový systém uvoľní hormóny, ako je adrenalín a kortizol, ktoré spôsobujú výrazné zmeny spánkových návykov a môžu často viesť k nespavosti alebo únave.
Časté prechladnutia a infekcie
Ľudské telo je často náchylnejšie na prechladnutie a vírusy, keď sa človek cíti vystresovaný a vyhorený. Je to preto, že stres potláča imunitný systém, takže je preň ťažšie bojovať proti vírusom a baktériám. Stres znižuje počet lymfocytov v tele (biele krvinky, ktoré bojujú proti vírusom), čím je telo vystavené väčšiemu riziku infekcií. Neustály stres tiež znamená, že sa telo prispôsobuje nadbytku kortizolu, preto je imunitný systém naň menej citlivý a nedokáže tak ľahko regulovať zápalovú reakciu.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.

Táto korenina môže ovplyvniť účinok liekov, varujú lekári
Podľa výskumu korenina, ktorá sa pridáva aj do nápojov, ovplyvňuje pôsobenie liekov v tele.