8 prípadov, keď zmena správania naznačuje nedostatok vitamínu

Vitamín, ktorý sa v tele stará o množstvo biologických procesov, môže prispieť aj k stabilizácii nálady. V prípade, že ho máme nedostatok, prejaví sa to týmito ôsmimi spôsobmi.
Vitamín B12 sa v tele stará o množstvo dôležitých biologických procesov, vrátane tvorby červených krviniek. Bez tohto vitamínu dochádza k vzniku príznakov, ktoré sa často prejavujú nielen fyzicky, ale aj psychicky.
Jednou z hlavných úloh vitamínu B12 v tele je starať sa o zdravie mozgu a nervov. Keďže má ale dosah aj na ďalšie orgány, príznaky jeho nedostatku majú široké spektrum a často sú zamieňané za iné zdravotné ťažkosti.
Za najčastejší príznak nedostatku vitamínu B12 možno označiť šteklenie a otupenie prstov horných aj dolných končatín alebo celej končatiny. Telu v tomto prípade chýba dostatok lipoproteínu myelínu, ktorý chráni nervové zakončenia.
B12 hrá okrem toho dôležitú rolu pri regulovaní hladiny chemikálií, ktoré ovplyvňujú náladu a ďalšie mozgové funkcie.
Výskum publikovaný v žurnále Child Adolescence Psychiatry Mental Health píše: „Vitamín B12 je jedným z nevyhnutných prvkov na správny chod rôznych telesných systémov. V prípade jeho nedostatku môže dôjsť k vzniku hematologických, neurologických, gastrointestinálnych a psychiatrických ťažkostí.“
Podľa vedcov sa psychiatrické problémy pri nedostatku vitamínu B12 nemusia nijako vzťahovať na ostatné symptómy a často ich dokonca predchádzajú.
„K príznakom zaraďujeme nervozitu, podráždenosť, pesimizmus, zmätenie, dezorientáciu, amnéziu, problémy so sústredením a nespavosť,“ uvádza výskum. Podľa zistení pacientom pri nedostatku vitamínu B12 často diagnostikujú poruchy, ako depresia, bipolárna porucha, panická porucha, psychóza, fóbie a demencia.
Nedostatku vitamínu B12 sa dá zabrániť vyváženou stravou. V prípade, že nie je možné získať vitamín z jedla, ako riešenie sa ponúkajú doplnky.
Nedostatkom vitamínu B12 najčastejšie trpia starší ľudia a pacienti s megaloblastovou anémiou, pri ktorej telu chýba proteín potrebný na vstrebanie vitamínu v tenkom čreve. Častou príčinou je aj operácia žalúdka, po ktorej môže dôjsť k zníženiu tvorby žalúdočnej kyseliny. Tá sa takisto podieľa na spracovaní vitamínu B12 a jeho vstrebaní.
Riziko nedostatku vitamínu zvyšujú aj niektoré ochorenia tráviacej sústavy, napríklad Crohnova choroba alebo celiakia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.

Táto korenina môže ovplyvniť účinok liekov, varujú lekári
Podľa výskumu korenina, ktorá sa pridáva aj do nápojov, ovplyvňuje pôsobenie liekov v tele.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.