5 nápojov, ktorými nesmiete zapíjať lieky proti bolesti

Ak pravidelne užívate lieky proti bolesti, sú určité veci, ktoré by ste s nimi nemali kombinovať.
Všetky lieky prichádzajú s príbalovým letákom, ktorý obsahuje niekoľko dôležitých informácií, ktoré by ste mali poznať. Zahŕňajú najlepší spôsob užívania lieku a aj pokyny, či sa musia užívať na lačno, pred jedlom alebo po jedle.
Vo všeobecnosti sa pri liekoch odporúča ich zapiť vodou. Mnohí ľudia však namiesto vody siahnu po čomkoľvek inom, čo majú po ruke. Podľa odborníkov je päť nápojov, ktorým by ste sa mali vyhnúť pri užívaní liekov. Je to preto, že by mohli urýchliť čas rozpadu liečiva, čo môže znamenať, že sa rozpustí skôr, ako ho telo dokáže správne absorbovať.
Štúdia publikovaná v Saudi Pharmaceutical Journal sa zamerala na účinky užívania voľne predajných liekov proti bolesti a liekov proti alergii spolu s obľúbenými nápojmi. Ako uviedli: "Testované nápoje by sa nemali používať ako náhrada vody pri požití liekov."
Káva
Je známe, že káva a kofeín v nej môžu potenciálne spôsobiť problémy s liekmi. Zistenia tejto štúdie však naznačujú, že horúce nápoje, ako je káva, by mohli mať vplyv na čas rozpadu. To znamená, že možno nedostanete správne množstvo liekov, ktoré potrebujete.
Pomarančový džús
Mnohí ľudia si zvyknú pomarančovú šťavu dopriať pri raňajkách, takže často ňou zapíjajú aj ranné lieky. Štúdia však zistila, že pomarančový džús môže mať vplyv na načasovanie uvoľňovania lieku.
Coca-Cola
Toto bol jeden z najobľúbenejších nápojov v štúdii. Zistilo sa, že ovplyvňuje čas rozpadu väčšiny liekov. Jediný, na ktorý to nemala vplyv, bol liek na alergiu, uviedli odborníci.
Energetické nápoje
Vedci zistili, že pitie energetického nápoja po liekoch nie je dobrý nápad. Tieto nápoje urýchľujú čas, počas ktorého sa majú lieky rozložiť a dostať sa do vášho tela.
Cmar
Mliečne výrobky vo všeobecnosti, teda aj mlieko, nie sú vhodné na zapíjanie liekov. Cmar tiež ovplyvnil vstrebávanie a rozklad liekov. Odborníci napísali: „Pacientom treba odporučiť, aby sa vyhýbali konzumácii iných nápojov ako vody s terapeutickými produktmi. Je potrebné zvýšiť povedomie verejnosti o interakciách medzi liekmi a nápojmi."

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.