Toto je najlepší spôsob regenerácie počas vášho voľného času

Výsledky pochádzajú zo 140 štúdií na 290 miliónoch ľudí.
Čas strávený vonku na zelených priestranstvách znižuje stres, zlepšuje spánok a má množstvo zdravotných výhod. Potvrdil to rozsiahly výskum publikovaný v akademickom žurnále Environmental Research.
Viac ako sto štúdií ukázalo, že trávenie času v prírode nemá vplyv len na psychickú stránku človeka, ale má aj ďalšie prínosy pre zdravie, ako je nižšie riziko cukrovky typu II, kardiovaskulárnych ochorení a vysokého krvného tlaku.
Caoimhe Twohig-Bennett, prvá autorka štúdie, povedala:
„Počas trávenia času v prírode sa určite cítime zdravšie, no vplyv na našu dlhodobú pohodu nebol doteraz úplne pochopený. Zhromaždili sme dôkazy z viac ako 140 štúdií, na ktorých sa zúčastnilo viac ako 290 miliónov ľudí, aby sme zistili, či príroda skutočne poskytuje zlepšenie zdravia.
Zistili sme, že trávenie času v prírodných zelených priestoroch alebo bývanie v ich blízkosti je spojené s rôznymi a významnými zdravotnými výhodami. Znižuje riziko cukrovky typu II, kardiovaskulárnych ochorení, predčasnej smrti a predčasného pôrodu a predlžuje dĺžku spánku.
Ľudia žijúci bližšie k prírode mali znížený aj diastolický krvný tlak, srdcovú frekvenciu a stres. Jednou zo skutočne zaujímavých vecí, ktoré sme zistili, je, že vystavenie zeleni výrazne znižuje hladinu kortizolu v slinách ľudí – fyziologického ukazovateľa stresu.“
Japonci už oddávna obľubujú praktizovať „Shinrin yoku“ alebo „lesné kúpanie“. Ľudia zvyknú tráviť čas v lese, či už sedením, ležaním alebo prechádzkami. Nie je presne jasné, čo spôsobuje pozitívne benefity, ale Twohig-Bennett špekuluje:
„Ľudia žijúci v blízkosti zelene majú pravdepodobne viac príležitostí na fyzickú aktivitu a socializáciu. Medzitým môže byť vystavenie rôznym baktériám prítomným v prírodných oblastiach prospešné pre imunitný systém a znižovanie zápalu.
Väčšina výskumov z Japonska naznačuje, že fytoncídy, organické zlúčeniny s antibakteriálnymi vlastnosťami uvoľňované stromami, by mohli vysvetliť vlastnosti lesného kúpania, ktoré posilňujú zdravie.“

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.