6 vonkajších znamení, podľa ktorých zistíte, že to s alkoholom už preháňate

Častých konzumentov alkoholu odlišuje od väčšiny spoločnosti niekoľko vonkajších znakov. Takto zistíte, že ste sa stali jedným z nich.
Častí konzumenti alkoholu sa od tých príležitostných odlišujú najmä tým, že využívajú alkohol ako bežný prostriedok boja proti nepríjemným pocitom alebo stresu, pričom si často myslia, že problém alkoholizmu sa ich netýka.
Hranica medzi miernym a nadmerným pitím alkoholu sa vytyčuje len ťažko a často ju charakterizujú najmä fyzické a psychické príznaky, ktoré sa začnú dostavovať až pri prehnanom požívaní alkoholu.
To, či sa dá vašu konzumáciu alkoholu považovať za problematickú, vám pomôže odhaliť aj týchto 6 vonkajších znakov:
1. Vrásky
Alkohol odčerpáva vodu z celého tela, vrátane pokožky. Tá potom vysychá, a v dôsledku toho sa javí ako mdlá a vyschnutá. Aj pri dokonalej starostlivosti o pleť vám preto pri nadmernej konzumácii alkoholu hrozí intenzívna tvorba vrások, ktoré možno často pozorovať už v mladosti.
Keď sa telo zbavuje požitého alkoholu, všetky živiny spotrebuje pečeň. Tie sa tak nedostanú k pokožke, ktorá preto pôsobí staršie. Alkohol navyše narúša spánkový cyklus, kvôli čomu koža nemá dostatok času na zotavenie po celom dni.
2. Krehké vlasy a nechty
Ide o ďalší následok dehydratácie. Dlhodobá nadmerná konzumácia alkoholu pritom môže viesť až k rednutiu a vypadávaniu vlasov. U ľudí, ktorí počas dňa čerpajú väčšinu živín z alkoholu, dochádza k oslabovaniu vlasov a nechtov vplyvom nedostatku živín.
3. Začervenanie tváre
Alkohol je zápalová látka, ktorá dráždi každú časť tela, s ktorou prichádza do kontaktu. Jeho účinky možno pozorovať dokonca aj na tvári, kde pri jeho častej konzumácii dochádza k vzniku rosacei. Okrem začervenania tváre pri nadmernom pití alkoholu dochádza aj k tvorbe vyrážok.
4. Pivné brucho
Napriek svojmu názvu nie je ukladanie tuku v oblasti brucha vyhradené jedine pre konzumentov piva. Ak často pijete alkohol, vrátane tvrdého alkoholu a vína, telo zareaguje zvýšenou tvorbou estrogénu a oslabením tvorby testosterónu, čo sa prejaví zvyšovaním objemu pásu najmä u mužov. Čo je horšie, typ tuku, ktorý takto vzniká, nereaguje na cvičenie alebo zmenu stravy. Ak sa ho chcete zbaviť, pomôže vám jedine abstinencia.
5. Zmena sfarbenia zubov
Kyselina v alkohole ničí zubnú sklovinu, čo sa prejavuje zmenou sfarbenia zubov. K tej dochádza aj v prípade, že si ich pravidelne čistíte. Po čase sa tiež môžu vyskytnúť ochorenia ďasien, hnitie zubov, vznik pľuzgierov v ústach a potenciálne až rakovina.
6. Žltnutie
Ide o závažnejší prejav nadmernej konzumácie alkoholu, ktorý už súvisí s poškodením pečene. K zažltnutiu pokožky a očných bielok dochádza vtedy, keď pečeň nie je schopná filtrovať žlto-oranžovú látku, ktorá tak preniká do pokožky.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.

Táto korenina môže ovplyvniť účinok liekov, varujú lekári
Podľa výskumu korenina, ktorá sa pridáva aj do nápojov, ovplyvňuje pôsobenie liekov v tele.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.