Ženám s nepravidelnou menštruáciou hrozí ochorenie pečene. Pozor na tieto príznaky

K známej škále príznakov častého ochorenia pečene najnovšie pribudla aj nepravidelná menštruácia. Na tieto príznaky si treba dať pozor.
O nepravidelnej menštruácii môžeme hovoriť vtedy, keď menštruačný cyklus trvá menej ako 24 dní, viac ako 38 dní alebo sa jeho dĺžka každý mesiac mení. Tento stav je známy aj pod odborným označením oligomenorrhea.
Pravidelné zmeny dĺžky menštruačného cyklu sú u väčšiny žien normálne, no prispievajú k nim aj stres, lieky či psychické a fyzické ochorenia. Najčastejším vedľajším spúšťačom nepravidelného cyklu je syndróm polycystických vaječníkov, no výnimkou nie sú ani poruchy príjmu potravy, endometrióza a ochorenia štítnej žľazy.
Nepravidelná menštruácia nie je len následkom, ale tiež rizikovým faktorom niektorých ochorení. K takému záveru dospela štúdia publikovaná v magazíne Endocrine Society's Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism, podľa ktorej tento jav prispieva k stukovateniu pečene.
Pod pojmom nealkoholické stukovatenie pečene si treba predstaviť súbor ochorení, ktoré spája spoločný faktor – hromadenie tuku v pečeni. K najčastejším rizikovým faktorom pritom dodnes patrí obezita a nezdravý životný štýl.
„Výsledky našej štúdie dokazujú, že dlhé nepravidelné menštruačné cykly sa spájajú so zvýšeným rizikom vzniku nealkoholického stukovatenia pečene,“ tvrdí autor Seungho Ryu z Univerzity Sŏnggjungwan v Soule (Južná Kórea). „Táto spojitosť sa nedá vysvetliť obezitou,“ dodáva.
Podľa Ryua výskumy v minulosti potvrdili, že dlhý alebo nepravidelný menštruačný cyklus prispieva k vzniku cukrovky a srdcovo-cievnych ochorení, no až jeho štúdia je vôbec prvá, ktorá našla spojitosť s ďalším ochorením.
Juhokórejského výskumu sa dokopy zúčastnilo viac ako 72 tisíc žien vo veku do 40 rokov. Približne 28 percent z nich malo dlhý alebo nepravidelný menštruačný cyklus a 7 percent trpelo nealkoholickým stukovatením pečene.
Vedci prehliadli každú zo žien, a po štyroch rokoch si ich zavolali na opätovnú prehliadku. K novým prípadom ochorenia pečene došlo u takmer 9 percent účastníčok, pričom zväčša išlo o ženy s poruchami cyklu.
Ryu na záver radí: „Mladé ženy s dlhým alebo nepravidelným menštruačným cyklom by si mali prispôsobiť životný štýl tak, aby redukovali riziko nealkoholického stukovatenia pečene a iných kardio-metabolických ochorení.“
Príznaky, na ktoré treba dať pozor
Nealkoholické stukovatenie pečene je ochorenie, ktoré sa zozačiatku neprejavuje žiadnymi výraznejšími zmenami. V tomto štádiu ho väčšinou odhalia len laboratórne testy a iné vyšetrenia.
V pokročilom štádiu sa začínajú prejavovať prvé symptómy:
- tupá bolesť v pravej hornej časti brucha (približne v oblasti spodných rebier na pravej strane)
- extrémne vyčerpanie
- nevysvetliteľný pokles hmotnosti
- slabosť
V prípade, že sa včas nezasiahne, môže nealkoholické stukovatenie pečene prerásť až do cirhózy, ktorá sa prejavuje aj zažltnutím pokožky a očných bielok, svrbením pokožky a opuchom nôh, členkov, chodidiel alebo brucha.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.

Táto korenina môže ovplyvniť účinok liekov, varujú lekári
Podľa výskumu korenina, ktorá sa pridáva aj do nápojov, ovplyvňuje pôsobenie liekov v tele.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.