Hra alebo šikana? Takto ovplyvňujú bitky medzi súrodencami ich psychické zdravie

Šikana medzi súrodencami má vplyv na duševné zdravie oboch detí.
Šikanovanie zo strany brata alebo sestry v detstve môže mať trvalé následky a ohroziť duševné zdravie v tínedžerskom veku. Také sú výsledky výskumu publikovaného v odbornom časopise Journal of Youth and Adolescence.
Umar Toseeb z University of York a jeho kolegovia analyzovali údaje 17 000 dospievajúcich, aby určili vplyv šikanovania súrodencov. Výskumníci zistili, že duševné zdravie dieťaťa bolo ovplyvnené nezávisle od toho, či už bolo tyranom alebo obeťou. Ako uviedol Toseeb:
"Zvláštne pozoruhodné bolo zistenie, že dokonca aj tí, ktorí šikanovali svojich súrodencov, ale sami neboli šikanovaní, mali po rokoch horšie výsledky v oblasti duševného zdravia."
Účastníci boli súčasťou kohortovej štúdie v Spojenom kráľovstve, ktorá sa začala začiatkom roku 2000. Zatiaľ čo mladí ľudia vypĺňali dotazníky o šikanovaní súrodencov vo veku 11 a 14 rokov a o vlastnom duševnom zdraví vo veku 17 rokov, ich rodičia odpovedali aj na otázky o duševnom zdraví ich dieťaťa v tomto veku.
Výskumný tím zistil, že so zvyšujúcou sa frekvenciou šikanovania v ranej až strednej adolescencii sa zvýšila aj závažnosť problémov duševného zdravia v neskorých tínedžerských rokoch. Ako uviedol Toseeb v tlačovej správe univerzity:
"Zatiaľ čo šikanovanie súrodencami bolo predtým spojené so zlými výsledkami v oblasti duševného zdravia, nebolo známe, či existuje vzťah medzi pretrvávaním šikanovania súrodencami a závažnosťou následkov duševného zdravia z dlhodobého hľadiska. Komplexne sme skúmali celý rad výsledkov duševného zdravia, ktoré zahŕňali merania pozitívneho [pohoda a sebaúcta] a negatívneho [príznaky psychickej úzkosti] duševného zdravia."
Vedci zistili, že byť obeťou súrodeneckého šikanovania, byť páchateľom alebo zažívať oboje má dlhodobý vplyv na pozitívne aj negatívne duševné zdravie v neskoršom období adolescencie.
Štúdia poznamenala, že dospievanie je obzvlášť zraniteľným obdobím pre zhoršenie duševného zdravia. Súrodenecké vzťahy môžu prispieť k rozvoju týchto problémov.
Výskumníci navrhli, že preventívne stratégie a klinické intervencie, ktoré znižujú šikanovanie súrodencov v ranej adolescencii, môžu zlepšiť výsledky duševného zdravia v neskorších rokoch dospievania.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.