4 veci, ktoré by mal čím skôr spraviť každý muž pre ochranu zdravia svojho srdca

Zdravé srdce je základnou podmienkou pre zdravie celého tela. Ako sa oň postarať, aby sme sa vyhli závažným ochoreniam?
Srdcovo-cievne ochorenia sú najčastejšou príčinou úmrtí mužov aj žien v celej Európe. Rozdiely medzi pohlaviami v tomto ohľade síce nie sú značné, no sú to práve muži, ktorí zanedbávajú dôležitosť návštevy u lekára v prípadoch, keď už pociťujú prvé náznaky problémov so srdcom a s cievami.
Ochorenia srdca a ciev vznikajú vtedy, keď je zablokovaný alebo prerušený prívod krvi do srdca, k čomu môže dôjsť napríklad v dôsledku tukových usadenín. V najhoršom prípade dochádza až k infarktu.
Pri vhodnej zmene životosprávy sa infarktu dá úspešne vyhnúť. Za najväčších škodcov pritom môžeme považovať nedostatok pohybu a fajčenie. V rámci prevencie sa však treba zamerať aj na štyri ďalšie mimoriadne dôležité body, ktoré pomôžu najmä mužskej populácii.
1. Pravidelné prehliadky
Prvá zmena, na ktorú by sa mal zamerať každý muž, ktorého sa to týka, je pravidelná návšteva lekárskej ambulancie. Preventívna prehliadka vám totiž dokáže poskytnúť ucelený obraz o hladine cholesterolu, funkcii pečene a hladine krvného tlaku.
2. Záťažový test
Ak máte vy alebo váš lekár podozrenie na prítomnosť kardiovaskulárneho ochorenia, pravdepodobne sa nevyhnete testovaniu. Na tento účel slúži elektrokardiograf alebo echokardiograf, ktorý zachytáva činnosť srdca v pohybe.
Lekár môže zvoliť aj vyšetrenie formou záťažového testu, v rámci ktorého sa kontroluje činnosť srdca počas fyzickej aktivity. Takýto test poslúži najmä v prípade, že mávate problémy s dýchavičnosťou, bolesťou hrude, búšením srdca alebo odpadávaním.
3. Vyšetrenie hladiny vápnika
Zrážanie vápnika v cievach je jeden z varovných signálov, ktoré vysiela choré srdce. Jeho prítomnosť sa zisťuje pomocou počítačovej tomografie, ktorá sa zameriava na srdce. Vyšetrenie by pritom mali uprednostniť pacienti s rodinnou anamnézou, ktorá naznačuje zvýšenú hladinu cholesterolu.
Lekár môže tiež navrhnúť koronárnu katetrizáciu, pri ktorej sa vyšetrujú cievy a srdcové komory pomocou katétra.
4. Rizikové faktory
Ďalšia dôležitá vec, ktorá účinne pomáha redukovať riziko infarktu a iných srdcovo-cievnych ochorení, je prevencia. V prvom rade sa treba zamerať na rizikové faktory, ako je fajčenie, alkohol, nedostatok pohybu a spánku a vysoká úroveň stresu.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.

Táto korenina môže ovplyvniť účinok liekov, varujú lekári
Podľa výskumu korenina, ktorá sa pridáva aj do nápojov, ovplyvňuje pôsobenie liekov v tele.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.