Jedno z pohlaví je náchylnejšie na Alzheimerovu chorobu. Vieme prečo!

Vedci si dlho lámali hlavu nad tým, prečo jedno z pohlaví častejšie trápi Alzheimerova choroba. Záhadu by mohla rozlúsknuť štúdia Emoryho univerzity a Čínskej akadémie vied.
Alzheimerova choroba je najčastejší typ demencie, ktorý sprevádzajú príznaky, ako strata pamäte a iných kognitívnych schopností. K najväčším rizikovým faktorom tohto neliečiteľného ochorenia patrí vysoký vek, ale aj pohlavie.
Vedeckej obci boli dlho neznáme dôvody, prečo Alzheimerova choroba postihuje prevažne ženy. Emoryho uinverzita v Atlante a Čínska akadémia vied v Pekingu sa bližšie pozreli na túto záležitosť, a priniesli výsledky, ktoré by mohli navždy zmeniť to, čo o tomto ochorení vieme.
Podľa všetkého je hlavnou príčinou rozdielov medzi pohlaviami folikulostimulačný hormón (FSH), ktorý má podľa vedcov výrazný vplyv na tvorbu amyloidných plakov a tau proteínu v mozgu. Práve tie sú kľúčovou zložkou pri vzniku Alzheimerovej choroby.
FSH je ženský hormón, ktorého hladina rastie počas menopauzy. Podľa vedcov vplýva priamo na mozgové neuróny, keď zrýchľuje tvorbu amyloidných plakov a tau proteínu cez dráhu C/EBPβ/AEP.
„Počas menopauzy sa výrazne zvyšuje množstvo séra s obsahom FSH, ktoré sa spája s príbuzným receptorom FSH na neurónoch a aktivuje dráhu C/EBPβ/AEP,“ tvrdí vo vyhlásení pedagóg z Mount Sinaiskej zdravotníckej školy v New Yorku a spoluautor štúdie Zaidi Mone. „To vedie k patológiám C/EBPβ/AEP a Tau proteínu, čo má za následok vznik Alzheimerovej choroby.“
K takýmto výsledkom viedlo niekoľko pokusov na myšiach. Vedci napríklad vpichli samcom FSH, čo viedlo k tvorbe faktorov, ktoré predznamenávajú vznik Alzheimerovej choroby. V ďalšom štádiu sledovali samice, ktorým boli odstránené vaječníky. Tým vpichli liek proti FSH a na zničenie FSH receptorov. V tomto prípade došlo k opačnému efektu, a zozačiatku sa pozastavil vývin ochorenia.
Táto štúdia pritom nie je prvá, ktorá zdôrazňuje vplyv hormónov na vznik Alzheimerovej choroby. Aj výskum publikovaný skôr v roku 2022 prináša dôkazy o tom, že nízka hladina testosterónu u starších mužov podporuje riziko Alzheimerovej choroby.

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.