Lieky na cholesterol: Toto je najlepší čas, kedy by ste mali užiť statíny

Účinnosť statínov sa odvíja aj od toho, kedy ich užijete.
Pri vysokom cholesterole v krvi je dôležité dodržiavať liečbu, pričom lekári pacientom najčastejšie predpisujú statíny. Tento druh liekov znižuje produkciu cholesterolu v pečeni a preto je silnou zbraňou proti srdcovocievnym ochoreniam. Ako ukazujú zistenia vedcov, na účinnosť statínov môže vplývať aj doba, kedy lieky užijete.
Zvyčajne sa statíny podávajú večer, "keďže biosyntéza cholesterolu vrcholí počas noci a väčšina statínov má krátky polčas rozpadu", píšu vedci v štúdii publikovanej pre The European Primary Care Cardiovascular Society.
Výskumníci v systematickom prehľade a metaanalýze hodnotili rôzne účinky ranného a večerného podávania statínov na lipidové profily. Vedci zistili, že krátkodobo pôsobiace statíny sú "výrazne účinnejšie" pri znižovaní LDL ("zlého") cholesterolu, keď sa podávajú večer, a nie ráno.
Na druhej strane dlhodobo pôsobiace statíny mali „takmer ekvivalentnú účinnosť bez ohľadu na načasovanie podávania počas dňa, s výnimkou malého, ale štatisticky významného účinku“ na hladiny LDL.
"Tieto zistenia potvrdzujú, že krátkodobo pôsobiace statíny by sa mali užívať večer a autori navrhujú, že dlhodobo pôsobiace statíny možno užívať aj ráno," uzavreli vedci.
Krátkodobo pôsobiace statíny zahŕňajú pravastatín, simvastatín, lovastatín a fluvastatín s polčasom rozpadu od dvoch do piatich hodín. Dlhodobo pôsobiace statíny zahŕňajú rosuvastatín a atorvastatín s polčasom rozpadu 14 až 19 hodín.
Polčas rozpadu lieku je čas, za ktorý sa množstvo účinnej látky lieku vo vašom tele zníži na polovicu. To závisí od toho, ako telo spracuje lieky. Môže sa pohybovať od niekoľkých hodín do niekoľkých dní alebo niekedy týždňov.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.