5 vecí, ktoré vám hrozia, ak spávate so zasvieteným svetlom

Spánok pri zapnutom televízore alebo rozsvietenej lampe nie je pre zdravie prospešný. Prejaviť sa to môže až piatimi negatívnymi spôsobmi.
Ako malé deti sme sa všetci báli zaspať potme. Zasvietená lampička bola to jediné, čo nás počas spánku dokázalo ochrániť pred príšerami v skrini či pod posteľou.
Niektorí z nás aj v dospelosti uprednostňujú spánok pri zasvietenom svetle. Či už ide o sviečku, malú lampu alebo dokonca luster, skutočné nebezpečenstvo sa už dávno neskrýva pod posteľou, ale práve vo svetle, ktoré na nás počas noci dopadá.
1. Poruchy reprodukcie
Ak je telo počas noci vystavené umelému osvetleniu, môže na to doplatiť naša plodnosť. S týmto zistením pred časom šokovala štúdia, ktorá pomocou pokusu na myšiach potvrdila, že tie, ktoré spávali pri umelom osvetlení boli neskôr neplodné.
Negatívne účinky nočného svetla sú zrejmé najmä u žien, ktorých reprodukčné zdravie sa podľa všetkého do veľkej miery riadi cirkadiánnym rytmom, alebo biologickými hodinami.
K zisteniu prispel aj výskum, ktorého sa zúčastnili ošetrovateľky pracujúce na nočných zmenách. Väčšina z nich sa sťažovala na nepravidelný menštruačný cyklus, čo pravdepodobne súvisí s umelým osvetlením.
2. Srdcovo-cievne problémy
Melatonín je hormón so zázračnou funkciou. Okrem toho, že dokáže znížiť telesnú teplotu, znižuje aj krvný tlak, a tak prispieva k ochrane pred ochoreniami obehovej sústavy. Telo produkuje tento hormón v noci počas spánku, čo sa mu však celkom nedarí, ak naň dopadá umelé svetlo.
Ak máte ťažkosti s krvným tlakom, či už ide o zvýšený alebo kolísavý tlak, ktorý zvyšuje riziko porážky a infarktu, skúste si v noci líhať do postele so zhasnutými svetlami.
3. Priberanie
Nadmerné osvetlenie počas spánku vedie aj k spomaleniu metabolizmu. Stretávame sa tak naraz s pomalým trávením a prerušením cirkadiánneho rytmu, čo musí takmer nevyhnutne viesť ku kilám navyše.
To, že svetlo zasvietené počas spánku prispieva k priberaniu, dokázala aj štúdia so 43 tisíc účastníčkami, z ktorých tie, ktoré zaspávali pri zapnutom televízore, na sebe najčastejšie pozorovali pomalé priberanie. Zmena navyše nezávisí ani od kvality spánku, ani od jeho dĺžky.
4. Hormonálne zmeny
Aj jediný zdroj svetla sa vie pohrať s hladinou hormónov v ľudskom tele. Svetlo zo smartfónu, televízie aj počítača prispieva k nedostatku melatonínu, čo následne vedie k zvýšenému množstvu hormónov starnutia a menšiemu počtu omladzujúcich hormónov v krvi.
5. Depresia
Vystavovanie organizmu umelému svetlu počas noci zvyšuje riziko vzniku depresie. So zapnutým svetlom by nemali spávať ani pacienti, ktorí depresiou už trpia – narušenie cirkadiánneho rytmu totiž môže zhoršiť príznaky tohto ochorenia.

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.