Vedcom sa podarilo zastaviť rozmnožovanie SARS-CoV-2 v ľudských bunkách

Austrálski vedci objavili podľa vlastných slov spôsob ako zastaviť rozmnožovanie koronavírusu SARS-CoV-2 v napadnutých ľudských bunkách.
Ide o veľký krok smerom k liečbe ochorenia COVID-19, informoval na svojej webovej stránke Inštitút Petra Dohertyho pre infekcie a imunitu, ktorý sa na výskume podieľal.
Tento nový objav vzišiel zo spolupráce s Onkologickým centrom Petra MacCalluma, ktoré v roku 2019 predstavilo nový nástroj genetického inžinierstva na elimináciu abnormálnej RNA spôsobujúcej rakovinu u detí.
Rovnaký nástroj, založený na metóde CRISPR, použili vedci z oboch inštitútov na potlačenie množenia RNA vírusu SARS-CoV-2 - vrátane jeho variantov - v laboratórnom prostredí.
Hlavným predmetom objavu je preprogramovaný enzým CRISPR-Cas13b, ktorý sa pripojí na cieľové vlákno RNA a zničí časť genómu vírusu zodpovednú za jeho množenie v bunkách, informovali vedci v štúdii zverejnenej vo vedeckom časopise Nature Communications.
Vedecký tím teraz plánuje metódu otestovať na zvieratách a neskôr prípadne aj na ľuďoch v rámci klinických skúšok.
Ako uviedla Sharon Lewinová z Dohertyho inštitútu, svetová pozornosť sa v súčasnosti zameriava predovšetkým na vakcíny, avšak existuje aj naliehavá potreba osobitnej liečby pacientov s covidom.
„Flexibilita CRISPR-Cas13 - ktorá si vyžaduje iba vírusovú sekvenciu - znamená, že budeme môcť rýchlo vytvoriť antivirotiká na COVID-19 a aj akékoľvek iné nové vírusy,“ priblížila Lewinová.
Podľa profesora Mohameda Fareha z Onkologického centra Petra MacCalluma je možné, že túto technológiu bude možné účinne použiť napríklad aj proti chrípke, ebole či dokonca HIV.

Žralok nie je tichý zabijak. Zvuky, ktoré vydáva, vás prekvapia
Vedcom sa podarilo zaznamenať špecifický zvuk, ktorý vydávajú žraloky.

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu
Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.

Poľskí vedci vyvíjajú robota, ktorý mapuje lesy a zbiera aj kliešte
Medzinárodný vedecký tím, ktorého súčasťou sú odborníci z poľských univerzít, pracuje na vývoji robota určeného na mapovanie lesov.

Tieto bylinky v sebe skrývajú liek na Alzheimerovu chorobu
Dve bylinky môžu skrývať kľúč k liečbe demencie.

Takto sa dá zarobiť 5000 eur za ležanie v posteli
Dobrovoľníci dostanú tisíce eur za 10 dní ležania v špeciálnej posteli.