Zvukové, chuťové a vizuálne znaky, ktoré hovoria o oslabenom zdraví čriev

Oslabené zdravie čriev má vplyv aj na výkon ďalších orgánov. O poruchách nás neraz informujú aj zvukové či chuťové signály. Spoznajte ich ešte dnes.
Zdravie čriev by malo byť našou prioritou, pretože má vplyv na mnohé ďalšie oblasti zdravého života. Choré črevá sa vedia prejaviť napríklad aj na psychike, váhe či dokonca celkovej imunite. Črevá sú pritom špeciálny orgán, pretože ak ich niečo trápi, dávajú to celkom zreteľne najavo pomocou všetkých piatich zmyslov.
Ak chcete zistiť, v akom zdravotnom stave sa nachádzajú vaše črevá, začnite ich najprv počúvať. Zvuky z nich vychádzajú pri prechádzaní plynov a tekutín. Plyny do čriev často preniknú pri prehĺtaní potravy a tekutiny zas pozostávajú zo zmesi jedla, nápojov a tráviacich štiav.
Zvuky sa ozývajú z tráviaceho traktu najviac vtedy, keď sme hladní alebo nervózni. V oboch prípadoch totiž dochádza k stimulovaniu blúdivého nervu (ten prenáša signály z tráviacej sústavy a orgánov do mozgu a naopak), kvôli čomu črevá pracujú rýchlejšie ako inokedy, a teda sa v nich aj rýchlejšie pohybujú plyny.
Pri pozorovaní fyzických znakov zdravia čriev sa treba v prvom rade zamerať na stolicu. Mieru zdravia prezrádza jej farba, konzistencia aj tvar.
O podlomenom zdraví čriev samozrejme vypovedá aj bolesť. K tej najčastejšie dochádza pri kontakte svalov a čriev, ale v niektorých prípadoch môže svedčiť aj o obštrukcii čriev.
Ostrá bodavá bolesť pod najspodnejšou hrudnou kosťou, ktorá prechádza pri jedení, signalizuje peptický vred. Ide o opuch vnútri sliznice žalúdka alebo vo vrchnej časti tenkého čreva.
Bolesť v pravej hornej časti brucha, ktorá prechádza do chrbta až pod lopatku, môže naznačovať žlčníkové kamene.
Nafukovanie často vzniká pri kombinácii stresu a trávenia ovocia a zeleniny, sladkých alebo mastných jedál. V prípade, že je bolestivé a dlhodobé, môže byť známkou vážnejšieho ochorenia.
Čo mnohých prekvapí je, že aj chuťové poháriky vedia mnohé prezradiť o zdraví čriev. Najznámejším znamením o poruche trávenia je kyslá pachuť, ktorá sprevádza pálenie záhy. Medzi jeho ďalšie príznaky patrí pocit pálenia v pažeráku a nafukovanie.
Reflux zhoršuje konzumácia niektorých jedál a nápojov, ako napríklad kávy, paradajok, alkoholu, čokolády a mastných a pikantných jedál. Škodí aj fajčenie, tehotenstvo, stres, úzkosť a obezita.
Ak sa chcete zbaviť pálenia záhy, jedzte častejšie menšie porcie jedla, pri obezite sa pokúste schudnúť a stres zmierňujte relaxačnými technikami. Neliečený reflux môže časom prispieť k vzniku rakoviny pažeráka.

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.