• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 4.10.2022Meniny má František
16°Bratislava

12 vecí, ktoré môže farba a tvar stolice prezradiť o vašom zdraví

  • 19:28 02.02.2018
  • Bratislava
12 vecí, ktoré môže farba a tvar stolice prezradiť o vašom zdraví

Neignorujte signály, ktoré vám dáva vaše telo. Týchto dvanásť znakov môže naznačovať, v akom stave je vaše zdravie.

Analýza stolice dokáže veľa prezradiť o vašom zdraví. Aj keď to môže znieť nechutne, pohľad do záchodovej misy po veľkej potrebe vám môže pomôcť predísť vážnym ochoreniam. Je potrebné sledovať abnormálne zafarbenie a tvar stolice, aby ste mohli včas odhaliť choroby, ktoré si vyžadujú bezodkladnú liečbu. Tu je 12 vecí, ktoré by ste si mali všímať.

Farba stolice

Pravdepodobne viete, že normálna farba stolice je hnedá. K miernym zmenám môže dôjsť v závislosti od konzumovanej stravy, no náhla zmena farby bez zjavnej príčiny môže byť varovným signálom.

1. Biela

Biela alebo šedá stolica je prejavom nedostatku žlče. Môže tiež naznačovať problémy s pečeňou a žlčníkom, v ktorých sa žlč tvorí a ukladá. Dôvody môžu byť rôzne, od zablokovaných žlčových ciest cez žlčové kamene až po cirhózu pečene.

Biely hlien na hnedej stolici môže byť znakom Crohnovej choroby.

2. Zelená

Zelená farba stolice môže byť spôsobená konzumáciou zeleniny bohatej na chlorofyl (ako je špenát), zeleným farbivom v nápojoch a doplnkami železa.

Ak nie je dôvodom skonzumované jedlo, znamená to, že stolica prešla tráviacim traktom príliš rýchlo a nemala čas na získanie dostatku žlče a bilirubínu.

3. Žltá

Žltá stolica môže byť znakom zablokovaných žlčových ciest a nedostatočnou absorpciou tukov. Ďalším dôvodom je nedostatok enzýmov produkovaných pankreasom, čo môže naznačovať chronickú pankreatitídu, celiakiu a cystickú fibrózu.

Nemusíte však hneď panikáriť. Žltá farba môže tiež znamenať, že ste jedli príliš veľa mrkvy alebo vypili veľa žltých nápojov.

4. Čierna

Čiernu stolicu môžu spôsobovať lieky ako aspirín, ibuprofén a doplnky železa. No môže tiež vznikať v dôsledku krvácania v črevách, ktoré si vyžaduje bezodkladné vyšetrenie lekárom.

Častejšou príčinou sú však potraviny. Čierne a modré potraviny, ako sú čučoriedky alebo sladkého drievko, môžu dodať stolici tento odtieň.

5. Čevená

Červenú stolicu väčšinou spôsobuje strava. Spomeňte si, či ste nejedli červenú repu, paradajky či farebné limonády.

Ak však za tým nie je jedlo, je nutné kontaktovať lekára. Krv v stolici je vážny príznak. Môže to byť trhlina v konečníku alebo niečo vážnejšie ako hemoroidy, ulcerózna kolitída alebo dokonca rakovina.

Tvar stolice

Na rozlíšenie typov stolice a určenie, ktoré z nich sú normálne, vytvorili vedci z Bristol Royal Infirmary prehľad, ktorý opisuje 7 druhov výkalov a čo znamenajú.

1. Malé pevné kusy pripomínajúce orechy alebo kozie bobky

Význam: Silná zápcha.

Tento typ stolice znamená, že nemáte dostatok vlákniny. Skúste konzumovať viac výrobkov bohatých na vlákninu, ako sú celozrnné produkty, strukoviny alebo vyskúšajte Psyllium.

2. Hrudkovitá stolica v tvare klobásy

Význam: Zápcha.

Tento typ stolice je tiež spôsobený nedostatkom vlákniny. Medzi ďalšie príčiny zápchy môže patriť dlhodobé užívanie liekov proti hnačke a nedostatok telesnej aktivity. Preto by ste mali jesť viac ovocia a zeleniny a cvičiť.

3. Tvar popraskanej klobásy

Význam: Normálna stolica.

Vaše trávenie je v poriadku.

4. Mäkká hladká stolica v tvare klobásy

Význam: Dokonalá stolica.

Snažte sa udržiavať vyváženú stravu a vyhnite sa stresovým situáciám, aby ste si udržali takéto dobré trávenie.

5. Mäkké hrudky

Význam: Slabá hnačka.

Môže to byť tiež príznak syndrómu dráždivého čreva. Pre zlepšenie skúste konzumovať potraviny s malým obsahom vlákniny, ako sú banány, sušienky a zemiaky.

6. Kašovité kúsky z odtrhnutými okrajmi

Význam: Mierna hnačka.

Možno máte v strave príliš veľa vlákniny. Pite viac, aby ste zabránili dehydratácii, jedzte varené zemiaky a banány. Môžete vyskúšať nejaké lieky na hnačku a probiotiká. Ak problém trvá dlhšie ako 2 dni, poraďte sa s lekárom.

7. Tekutá bez pevných častí

Význam: Silná hnačka.

Môže to byť následok otravy jedlom, intolerancie niektorých zložiek v potravinách (laktóza, lepok, histamín), bakteriálnej infekcie alebo užívania niektorých liekov. Pite dostatok vody na boj proti dehydratácii a skúste lieky na hnačku alebo probiotiká. Ak symptómy nezmiznú po 2 dňoch, alebo ak máte bolesti, poraďte sa s lekárom.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, everydayhealth.com, mayoclinic.org, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
​Bolesť kĺbov a strava: 4 druhy ovocia, ktoré musíte zaradiť do jedálnička

​Bolesť kĺbov a strava: 4 druhy ovocia, ktoré musíte zaradiť do jedálnička

DNES - 18:19Zdravie

Ovocie a iné potraviny bohaté na špecifický minerál pomáhajú zmierňovať príznaky artritídy. Pacienti s bolesťami kĺbov by ich mali jesť pravidelne.

Mlieko a cukrovka: Toto sa stane už po jednom pohári denne

Mlieko a cukrovka: Toto sa stane už po jednom pohári denne

21:41 02.10.2022Zdravie

Konzumácia mlieka a mliečnych produktov ovplyvňuje riziko diabetu.

​Rybí olej: Tieto lieky a doplnky spolu s ním neužívajte, môžete si privodiť fatálne následky

​Rybí olej: Tieto lieky a doplnky spolu s ním neužívajte, môžete si privodiť fatálne následky

20:32 02.10.2022Zdravie

Kombinované užívanie rybieho oleja spolu s niektorými liekmi a doplnkami môže mať závažné následky na zdravie, varujú experti.

Ako rázne zastaviť prejedanie: Tieto 4 jedlá nesmiete vynechať z jedálnička

Ako rázne zastaviť prejedanie: Tieto 4 jedlá nesmiete vynechať z jedálnička

13:08 02.10.2022Zdravie

Kľúčom k chudnutiu nie je len vynechávanie kalórií, ale aj ich správne zloženie. Tieto jedlá spravia rázny koniec s prejedaním.

Biele korenie v kuchyni často nepoužívate, ale mali by ste. Presvedčí vás o tom týchto 14 dôvodov

Biele korenie v kuchyni často nepoužívate, ale mali by ste. Presvedčí vás o tom týchto 14 dôvodov

10:57 02.10.2022Zdravie

Vďaka jemnej chuti a farbe sa biele korenie hodí nielen do svetlých pokrmov. Zistite, o čo prichádzate, keď ho pri varení obchádzate.