Lieky na spanie fungujú len dočasne. Po tejto dobe ich musíte vysadiť

Odborníci upozorňujú, že lieky na spanie nie sú dlhodobým riešením nespavosti.
Ak vám lekári dlhodobo predpisujú lieky na nespavosť, môžete si všimnúť, že po čase prestanú účinkovať. Potvrdila to štúdia z Brigham and Women’s Hospital v americkom Bostone na 685 ženách, ktoré trpeli problémami so spánkom, ako je časté budenie, problém zaspať alebo predčasné zobúdzanie sa. Výsledky zverejnené na serveri BMJ Open ukázali, že užívanie liekov na spanie po jednom alebo dvoch rokoch nemalo vplyv na kvalitu ani trvanie spánku.
Zatiaľ čo 238 žien dostávalo lieky na spanie a 447 placebo, vedci nezistili medzi týmito dvoma skupinami žiadny zreteľný rozdiel, ak lieky na spanie užívali dlhšie ako niekoľko mesiacov. Všetky ženy v štúdii, ktoré mali priemerný vek 49,5 rokov, hlásili počiatočné ťažkosti so zaspávaním a predčasným budením 1 noc z 3 a častým budením 2 noci z 3.
Vedúci autor štúdie Daniel Solomon uviedol, že existuje málo dôkazov o účinnosti liekov na spanie počas dlhého časového obdobia, a to napriek ich rozšírenému použitiu. „Väčšina údajov o ich účinnosti pochádza z krátkodobých štúdií (tj. 2–12 týždňov), ale zdá sa, že tieto lieky užívajú mnohí pacienti dlhodobo,“ upozorňuje Solomon.
Lekári by pacientov mali upozorniť, že lieky na spanie fungujú len niekoľko mesiacov
Podľa Solomona ide o jednu z mála štúdií, ktorá sa zaoberala účinkom dlhodobého užívania liekov na spanie. Upozorňuje, že lekári by mali s pacientom prediskutovať užívanie liekov predtým, ako ich predpíšu a poučiť ich, že nejde o dlhodobé riešenie.
Hoci spánku sa mnohí vzdávajú úmyselne kvôli socializácii či práci, jeho nedostatok je úzko spojený s mnohými zdravotnými problémami. Môže viesť k cukrovke, vysokému krvnému tlaku, bolestiam a depresiám. Problémy so spánkom sú pomerne časté, približne 30% ľudí trpí nejakým problémom so spánkom najmenej raz týždenne.
Lekári zvyčajne predpisujú lieky, ako sú benzodiazepíny, zolpidem, zaleplon a eszopiklón. Bostonská štúdia však zistila, že lekári by ich nemali predpisovať na dlhšie ako niekoľko mesiacov.
Vedci však tiež uviedli, že lieky môžu niekoľko rokov dobre fungovať u „malého percenta pacientov“ s problémami so spánkom. Väčšinou môže byť príčina nespavosti pomerne jednoduchá - stres, úzkosť alebo depresia, hluk, príliš chladná alebo horúca miestnosť, nepohodlná posteľ alebo stimulanty ako sú alkoholické nápoje alebo kofeín.

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.