Ako zistiť, či sa u dieťaťa vyvinú alergie: Táto vec to prezradí v prvých mesiacoch

V prípade, že by toto zistenie potvrdili aj ďalšie štúdie, onedlho by sme vedeli novorodencom podávať látky, ktoré by zabránili vzniku alergie v neskoršom veku.
Odborne o nej hovoríme ako o mekóniu, v ľudovej reči je známa aj ako smolka. Reč je o prvej stolici bábätka, ktorá má tmavozelenú farbu a smolovú konzistenciu a zväčša obsahuje prehltutú plodovú vodu, bunky pokožky a jemné vlásky.
Mekónium je pre náš článok významné preto, že na mikroskopickej úrovni je v ňom možné pozorovať materiál, ktorý tvorí stavebný kameň vznikajúceho mikrobiómu a imunity dieťaťa. Jeho bližšie pozorovanie preto môže predpovedať aj to, či sa z dieťaťa stane alergik.
V prípade, že v mekóniu nie je zastúpený dostatok prospešných molekúl, môže dôjsť k spomaleniu kolonizácie čriev dobrými baktériami, čo môže v neskoršom veku prispieť k vzniku ekzému, astmy a iných alergických ťažkostí, hovoria vedci z Kanady.
Analýza 100 vzoriek mekónií a ich porovnanie so vzorkami odobratými jednoročným deťom s alergiami ukázala, že deti, ktorých mekónium obsahovalo menej rôznych metabolitov, sú náchylnejšie na vznik alergií.
„Diverzita bola oslabená najmä na poli rôznych aminokyselín, vitamínov a rastlinných zložiek,“ hovorí mikrobiologička z Univerzity v Britskej Kolumbii Charisse Petersenová. Tieto molekulové reťazce živia rastúci mikrobióm, ktorý sa začne tvoriť po kontakte dieťaťa s prvými mikróbmi. Vďaka mikróbom je organizmus schopný naučiť sa, čo preň predstavuje hrozbu.
„Nové mikróby sa usádzajú v črevách a učia imunitné bunky, ako nepreháňať reakciu na benígne signály,“ pokračuje Petersenová. „Žiaľ, pravdepodobne nie každé dieťa má dostatok týchto prospešných baktérií, aby došlo k vytrénovaniu imunitných buniek.“
Výsledky štúdie sa zatiaľ nedajú považovať za dogmu, pretože skúmala len malú vzorku. Ak by sa ale autori nemýlili, znamenalo by to, že by sme mohli využívať prvú stolicu batoliat na diagnostiku rizika vzniku alergií.
Mekónium sa začína tvoriť už v 16. týždni plodu, takže na jeho skladbu vplýva aj prostredie v maternici. Tím z Kanady preto zozbieral informácie aj o rodičoch detí – hodnotili pritom napríklad užívanie antibiotík počas tehotenstva, rodinnú anamnézu alergií, spôsob pôrodu a fajčiarske návyky matky. Nakoniec ani jeden z týchto faktorov nepotvrdili ako hrozbu.
Ak by sa nám podarilo identifikovať kľúčové metabolické látky, ktoré novorodencom chýbajú, vedeli by sme im včas zabezpečiť ochranu pred nežiaducimi účinkami. Niektorí dokonca hovoria o transplantácii stolice ako o možnom riešení, čo sa však zatiaľ považuje za radikálny nápad.

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.