Ako často kúpať dojča a batoľa? Lekár varuje pred príliš častými kúpeľmi

Príliš časté umývanie bábätka je viac na škodu ako na osoh. Lekár radí, ako nájsť správnu mieru a čomu sa vyvarovať.
Hygienu je dôležité pestovať už odmala, a preto rodičia malých detí radi dodržiavajú každodennú rutinu, obzvlášť ak ide o prvorodenca. V prípade kúpania bábätiek ale platí, že menej je viac.
Doktor Sam Hay sa s portálom Kidspot podelil o niekoľko výhod a nevýhod kúpania. Okrem iného tiež prezradil, ako často by sme mali kúpať malé deti, a čo im hrozí, ak to preženieme.
Netreba ich kúpať každý deň
Podľa Haya neexistuje medicínske odporúčanie, ktoré by rodičov nabádalo ku každodennému kúpeľu dieťaťa. Hay tvrdí, že kúpanie raz za 2-3 dni je viac ako postačujúce.
Lekár ďalej spomína rad faktorov, ktoré môžu ovplyvniť frekvenciu kúpania bábätka – od podnebia, v ktorom sa vyskytuje, cez kožné ochorenia až po mieru zašpinenia počas dňa.
„Špinavé deti v ktoromkoľvek roku sa majú umývať častejšie,“ uvádza Hay. „Špina dráždi pokožku a podporuje množenie baktérií, čo vedie k radu problémov, ako je ekzém alebo infekcia.“
Zvlášť pri kožných ochoreniach, ako je ekzém, treba pokožke dožičiť špeciálnu starostlivosť, pretože pri kúpaní môže vysychať.
Aby ste sa pri kožných ochoreniach vyhli komplikáciám, obmedzte pravidelné kúpanie a mydlo nanášajte len na tie časti pokožky, ktoré sú znečistené. Hneď po vybratí bábätka z kúpeľa mu na kožu naneste krém, prípadne zvážte používanie kúpeľného oleja namiesto mydla.
Podľa Haya netreba zabúdať ani na vplyv počasia. Suchý vzduch cez zimu vysušuje pokožku, takže kúpanie by malo byť krátke, voda chladnejšia a mydlu by sme sa mali celkom vyhnúť, ak to stav pokožky dovoľuje. Na pokožku bábätka má rovnaký vplyv aj klimatizácia počas leta.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.