Táto veková skupina má vyššie riziko opätovnej nákazy novým koronavírusom

Istá skupina ľudí je viac ohrozená tým, že COVID-19 dostane opakovane.
Ak ste mladší ako 65 rokov a prekonali ste COVID-19, je pravdepodobné, že ste pred ochorením chránení, najmenej šesť mesiacov po infekcii. Ale ľudia nad 65 rokov sú vystavení vyššiemu riziku opätovnej nákazy.
Podľa novej štúdie je ochrana pred opakovanou infekciou u dospelých vo veku 65 rokov a starších približne 47 percent. U mladších ľudí je ochrana pred opätovnou infekciou približne 80 percent.
Štúdia publikovaná v akademickom časopise Lancet tiež zistila, že imunita a ochrana pred COVID-19 budú trvať najmenej šesť mesiacov po infekcii.
„V našej štúdii sme nezistili nič, čo by naznačovalo, že ochrana pred reinfekciou klesá do šiestich mesiacov od prekonania COVID-19,“ povedala spoluautorka štúdie Daniela Michlmayr.
Pri príbuzných koronavírusoch SARS a MERS pretrváva imunitná ochrana až 3 roky. Podľa Michlmayrovej je potrebná priebežná analýza COVID-19, aby sme pochopili, aké sú rizika reinfekcie.
Po prekonaní COVID-19 ste niekoľko mesiacov chránení, neplatí to však pre všetkých
Štúdia analyzovala údaje z PCR testov na COVID-19 od 4 miliónov ľudí v Dánsku v časovom období od marca do decembra 2020.
Ukazuje sa, že väčšina ľudí, ktorí sa zotavili z infekcie COVID, bola chránená pred opätovnou infekciou. Iba 0,65 percenta malo znova pozitívne testy, čo znamená, že asi 1 z 200 ľudí mal pozitívny test na COVID-19 dvakrát.
Seniori sú náchylnejší na reinfekciu koronavírusmi, pretože starnutie je všeobecne kľúčovým faktorom závažnosti ochorenia. Spoluautor štúdie Steen Ethelberg povedal:
„Naša štúdia potvrdzuje to, čo naznačovalo množstvo ďalších: reinfekcia COVID-19 je u mladších a zdravých ľudí zriedkavá, ale starším ľuďom hrozí väčšie riziko opätovného nakazenia.
Pretože u starších ľudí je tiež vyššia pravdepodobnosť, že sa u nich vyskytnú príznaky závažného ochorenia, a bohužiaľ že zomrú, naše zistenia objasňujú, aké dôležité je uskutočňovať politiky na ochranu starších ľudí počas pandémie.“
Podľa Ethelberga výsledky zdôrazňujú dôležitosť dodržiavania opatrení, aj keď už ľudia COVID-19 prekonali. Z dôvodu obmedzení klinických informácií však zatiaľ nie je jasné, či závažnosť symptómov COVID-19 ovplyvňuje ochranu pacientov pred opätovnou infekciou.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.