3 prekvapivé výhody staršieho mozgu

Aj keď mozgy starších ľudí zaznamenávajú pokles kognitívnych funkcií, ich majitelia automaticky prijímajú stratégie, ako ich efektívnejšie využívať.
Myseľ starších ľudí je sústredenejšia a menej nepokojná ako u mladých ľudí. Potvrdil to výskum publikovaný v akademickom žurnále Psychology and Aging. Okrem toho starší ľudia zriedkavejšie trpia úzkosťou v porovnaní s mladšími dospelými.
Aj keď mozgy starších ľudí zaznamenávajú pokles kognitívnych funkcií, ich majitelia automaticky prijímajú stratégie, ako ich využívať efektívnejšie než mladí ľudia.
Namiesto toho, aby nechali svoju myseľ blúdiť, ako to robia mladší ľudia, seniori sú viac motivovaní sústrediť sa.
Starší ľudia majú väčšiu motiváciu sa viac sústrediť
Spoluautor štúdie Paul Dockree uviedol, že o starých ľuďoch sa hovorí, že sú roztržití, no nemusí to byť pravda:
„Náš výskum naznačuje, že starší dospelí môžu byť sústredenejší, menej zaťažení úzkosťou a môžu byť menej duševne nepokojní ako mladší dospelí.
Dôležité je, že sa zdá, že starší dospelí zmierňujú negatívne aspekty kognitívneho poklesu zvyšovaním motivácie a prijímaním účinnejších stratégií na zastavenie bludenia mysle, keď je potrebné sa sústrediť.“
U starších ľudí je zriedkavejšia úzkosť
V tejto štúdii starší a mladší dospelí vykonali sériu kognitívnych testov. Výsledky odhalili, že počas úloh bola myseľ mladších dospelých rozptýlená 45 percent času. Starší dospelí však boli rozptýlení len 27 percent času. Starší dospelí boli tiež menej úzkostní a depresívni a vykazovali lepšie celkové sústredenie.
Pokles kognitívnych funkcií s vekom predstavuje hlavnú príčinu chorôb a má za následok, že starší dospelí sú závislí od pomoci druhých. „Napriek týmto výzvam stále existuje možno zarážajúce zistenie zníženého blúdenia mysle so zvyšujúcim sa vekom,“ uviedla prvá autorka štúdie Catherine Moran.
Podľa výskumníkov ich štúdia zdôrazňuje adapatačné stratégie a pozitívne vlastnosti, ktoré starší ľudia prijímajú a vedú k lepšiemu sústredeniu oproti mladým ľuďom.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.

Táto korenina môže ovplyvniť účinok liekov, varujú lekári
Podľa výskumu korenina, ktorá sa pridáva aj do nápojov, ovplyvňuje pôsobenie liekov v tele.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.