• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 1.5.2025Dnes je Sviatok práce
25°Bratislava

Profesionálna upratovačka: Týchto 7 zdravotných rizík sa skrýva aj vo vašej domácnosti

  • 19:35 12.03.2021
  • Svet
Profesionálna upratovačka: Týchto 7 zdravotných rizík sa skrýva aj vo vašej domácnosti

Ak si doma každý deň aspoň minimálne upracete, prospievate tým nielen vzhľadu domácnosti, ale aj svojmu zdraviu. Na niektoré miesta ale radi zabúdame, čo sa môže vypomstiť.

Ľudia radi považujú domov za svoju svätyňu, do ktorej sa z práce vracajú oddychovať, a tomu prispôsobujú aj jeho vzhľad. Väčšina z nás preto nepodceňuje upratovanie, hoci upratovačky by nám neraz mohli mnohé vytknúť.

Jedna z nich, Heather Barriganová, ktorá je zamestnaná v britskej stavebníckej spoločnosti My Job Quote, vymenovala hneď sedem rizík, ktoré sa šíria z večne špinavých miest. Našťastie sa však podelila aj o nápady, ako sa s nimi vysporiadať.

1. Sušenie bielizne vnútri

Zdravotné riziko: Zvýšená vlhkosť v domácnosti zrýchľuje množenie spór a roztočov vo vzduchu, čím zhoršuje stav ľudí s astmou, sennou nádchou alebo alergiami. Tieto mikroskopické organizmy pomaly ničia aj imunitu zdravých ľudí.

Riešenie: Keď sa dá, vešajte mokrú bielizeň na balkón alebo do záhrady. Ideálne je používať sušičku. Ak musíte nechať oblečenie vnútri, sušte ho pri otvorenom okne.

2. Mobily

Foto: Tasha Cherkasova/Shutterstock.com

Zdravotné riziko: Výskumy hovoria, že na povrchu mobilného telefónu sa nachádza desaťkrát viac špiny ako na toaletnej mise. Choroboplodné zárodky na mobil prenášame vždy, keď sa ho dotýkame prstami. Z týchto mikroorganizmov síce hneď neochoriete, ale pri kontakte so streptokokom, MRSA alebo E. coli môže časom dôjsť k zjavným problémom.

Riešenie: Zmiešajte vodu s liehovým roztokom v pomere 6:4. Do vzniknutého roztoku namočte handričku z mikrovlákna, vyžmýkajte ju a jemne ňou utrite povrch mobilu. Mobil vôbec neberte na miesta so zvýšeným výskytom baktérií, ako je kúpeľňa či toaleta.

3. Špinavá sprchová hlavica

Zdravotné riziko: Na sprchovej hlavici sa pri každom sprchovaní zhromažďujú nebezpečné baktérie a organický materiál, ktorý sa pod prúdom vody uvoľňuje na pokožku. Okrem upchatej sprchy vám preto hrozí aj infekcia ucha a pokožky hlavy či dokonca tráviace ťažkosti.

Riešenie: Predtým, ako vojdete do sprchy, nechajte vodu aspoň na 2-3 minúty pustenú. Pravidelne čistite sprchovú hlavicu – môžete ju napríklad počas noci nechať namočenú v bielom octe.

4. Mastná rúra

Zdravotné riziko: Pečenie v zamastenej rúre vytvára uhlíkové výpary a nadmerný dym, ktorého vdychovanie spôsobuje zdravotné ťažkosti. Nadbytok mastnoty a špiny tiež znižuje práceschopnosť rúry a vystavuje ju riziku požiaru.

Riešenie: Rúru treba pravidelne čistiť. Pri elektrickej rúre nestriekajte čistiace prostriedky priamo na vyhrievacie teleso. Pri plynovej ich nestriekajte na prívod plynu. Pri väčšine rúr platí, že by sa mali čistiť aspoň raz za tri mesiace. Pri nezničiteľnej špine uvažujte nad kúpou novej rúry.

5. Toxické sviečky

Foto: Enjoy The Life/Shutterstock.com

Zdravotné riziko: Vonné sviečky škodia životnému prostrediu aj zdraviu. Niektoré obsahujú parafínový vosk, ktorý pri horení uvoľňuje do prostredia toxíny, ako je acetón, benzén, toluén, čo sú známe karcinogény.

Riešenie: Pri kúpe vonných sviečok voľte tie, ktoré sú vyrobené z prírodných materiálov, ako je sója alebo včelí vosk.

6. Pleseň v kúpeľni

Zdravotné riziko: Vdychovanie častíc plesne alebo spór môže viesť k zápalu dýchacích ciest, tlaku na hrudi, podráždeniu hrdla alebo alergickým reakciám, napríklad vo forme vyrážok. Pleseň najviac ohrozuje astmatikov.

Riešenie: Pri sprchovaní sa vždy postarajte o dôsledné vetranie kúpeľne, prípadne investujte do ventilátora alebo sušičky vzduchu. Teplota v kúpeľni by mala dosahovať 18-21 stupňov. Samozrejmosťou je pravidelné upratovanie.

7. Preťažené zástrčky

Zdravotné riziko: Predlžovačky poskytujú pohodlné riešenie nedostatočného počtu zástrčiek v miestnosti, ale nezabúdajte na to, že pri preťažení sa zástrčka môže prehriať a neraz založiť požiar alebo skratovať.

Riešenie: Zvážte celkové množstvo wattov zariadení, ktoré zapájate do jednej zástrčky a zistite, či nepresahujú jej kapacitu.

Zdroj: Info.sk, DP, dailystar.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou

20:06 27.04.2025Zdravie

Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku

19:43 26.04.2025Zdravie

Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?

6:53 26.04.2025Zdravie

Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom

Tieto zdravé jedlá škodia zubom

7:29 22.04.2025Zdravie

Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite

20:55 20.04.2025Zdravie

Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.