Každá siedma domácnosť očakáva zlepšenie finančnej situácie
- 9:39 16.09.2013
- BRATISLAVA

Dve pätiny slovenských domácností predpokladajú, že počas nasledujúcich dvanástich mesiacov budú schopné tvoriť úspory.
Zlepšenie svojej finančnej situácie v horizonte dvanástich mesiacov očakáva približne každá siedma slovenská domácnosť.
Viac než polovica respondentov predpokladá, že finančná stránka ich života zostane nezmenená a podiel pesimisticky zmýšľajúcich domácností očakávajúcich zhoršenie svojich finančných podmienok predstavoval zvyšných 27 %. Vyplynulo to zo Spotrebiteľského barometra III., ktorý v júli tohto roka uskutočnil Štatistický úrad SR.
Či už kvôli kúpe dlhodobých a teda drahších tovarov, alebo z dôvodu schopnosti čeliť neočakávaným finančným výdavkom, je pre každú domácnosť podľa analytičky Poštovej banky Evy Sadovskej vhodné vytvárať si určitú finančnú rezervu.
Príbytok chce rekonštruovať 17 % domácností
Dve pätiny slovenských domácností pritom predpokladajú, že počas nasledujúcich dvanástich mesiacov budú schopné tvoriť úspory. Na druhej strane, 58 % domácností očakáva, že počas nasledujúceho roka nebudú schopné šetriť a vytvárať tak rezervu na horšie časy.
Na otázku, či počas nasledujúceho roka Slováci zamýšľajú rekonštruovať svoj príbytok, kladne odpovedalo 17 % domácností. Vynovovanie našich príbytkov je však podľa Sadovskej finančne náročné a často ho zvažujeme aj niekoľko mesiacov či rokov.
Z prieskumu, ktorý ešte vlani pre Poštovú banku uskutočnila agentúra GfK, vyplynulo, že polovicu rekonštruujúcich Slovákov vychádza modernizácia bývania do 3 500 eur. Ďalšia štvrtina opýtaných na ňu minula alebo mala v úmysle minúť sumu 3 500 až 7 000 eur.
Bez úveru z banky sa nezaobídeme
Pri financovaní krajšieho bývania sme síce podľa Sadovskej ochotní siahnuť na svoje úspory, no aj napriek tomu sa vyše polovica rekonštruujúcich nakoniec bez úveru z banky nezaobíde.
Nájdu sa ale aj takí Slováci, ktorí sa v horizonte jedného roka plánujú pustiť do ešte väčšej investície, a tou je kúpa bytu alebo stavba rodinného domu či chaty. Z barometra vyplynulo, že zaobstarať si nové bývanie má v pláne 6 % slovenských domácností.
Aj v tomto prípade nám však podľa Sadovskej často úspory nestačia a bez úveru z banky sa nezaobídeme. Na Slovensku žije v súčasnosti vo vlastnom byte či dome, ale s úverom, približne každý dvanásty Slovák.

Transakčnú daň odmietlo v prieskume PAS až 97 % podnikateľov
Transakčnú daň označilo 77 % podnikateľov za nezmyselný krok a ďalších 20 % sa k dani stavia „skôr negatívne“.

Trump pripúšťa, že USA by sa mohli dostať do recesie
Americký prezident Donald Trump pripúšťa, že USA by sa mohli v krátkom čase dostať do recesie, je však presvedčený, že z dlhodobého hľadiska bude najväčšia svetová ekonomika prosperovať.

Tomáš: Nebudeme trestať dôchodcov, ktorí mali vyšší príjem
Podľa opozície si Slovensko nemôže dovoliť dávať 13. dôchodok aj seniorom, ktorí majú dôchodok vyšší, ako je súčasná priemerná mzda.

Pri trinástych dôchodkoch sa nemôžeme baviť o adresnosti, tvrdí Šutaj Eštok
Trinásty dôchodok nepotrebuje podľa predsedu koaličnej strany Hlas-SD a ministra vnútra SR Matúša Šutaja Eštoka možno jedno percento seniorov.

Erik Tomáš: Konsolidačný balíček pomohol k udržateľnosti verejných financií
Podľa ministra práce vláda reaguje na stav, v akom prebrala verejné financie po Igorovi Matovičovi.