Ktoré doplnky užívať v zime? Na tieto dva vitamíny nesmiete zabudnúť

Zima nie je charakteristická len poklesom nálady a energie. Telo sa tiež musí vysporiadať s nedostatkom vitamínov, a preto by ste nemali zabudnúť mu ich dodať. Ktoré sú najpotrebnejšie?
Aj pre vás v zime platí, že sa neviete prinútiť k dobrej nálade, a neustále na vás útočí chrípka a prechladnutie? Zdravá strava a pohyb síce značne pomáhajú vysporiadať sa s týmito problémami, ale na škodu nie sú ani vitamínové doplnky.
Pre optimálne fungovanie telo potrebuje dostatok vitamínov a minerálov. Väčšinu z nich denne prijímame zo stravy, vďaka čomu si zabezpečujeme dostatok energie, imunity a pevného zdravia. V zimnom období ale môžu prísun vitamínov ovplyvniť aj poveternostné podmienky či menej pestrá strava. Preto sa treba zamerať aj na vitamínové doplnky.
Ako si doplniť energiu
Na hladinu energie počas zimy vplýva niekoľko faktorov, vrátane stravy, pitného režimu, nálady, teploty prostredia, celkového počasia, hormónov a príjmu živín. Pri správnom pomere vitamínov je organizmus schopný produkovať dostatok energie na bežné činnosti.
Kľúčovým prvkom pri premene jedla na glukózu je vitamín B12. Pri jeho nedostatku telo produkuje menej energie, čo sa prejavuje únavou a letargiou.
Z prírodných zdrojov sa dá B12 získať najmä z mäsa a živočíšnych produktov, preto sa jeho dôležitosť často pripomína najmä vegánom.
Ako posilniť imunitu
Efektívnosť imunitného systému dokáže zaručiť jedine dostatočný príjem vitamínov. Nejde pritom len o vitamín C, ktorý sa často skloňuje v súvislosti s prevenciou pred chrípkou a prechladnutím.
V zime by sme si mali doplniť aj dôležitý vitamín D, ktorý si telo prirodzene tvorí pri vystavení slnečným lúčom. Keďže zimné mesiace bývajú chladnejšie a tmavšie, telo trpí nedostatkom D-čka, a preto ho treba hľadať vo forme doplnkov.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.