Video: Slovenský lekár sa dal ako jeden z prvých zaočkovať: 3 dôvody, prečo som to urobil
- 21:59 15.12.2020
- Stornoway

Slovenský anesteziológ Juraj Chovan považuje očkovanie za jedinú zbraň proti koronavírusu. "Čím skôr a viac ľudí teda na COVID zaútočí, tým skôr, dúfam, že vyhráme," odkazuje verejnosti.
Anesteziológ Juraj Chovan, ktorý pracuje v nemocnici v škótskom meste Stornoway, sa dal ako jeden z prvých lekárov v Británii zaočkovať proti ochoreniu COVID-19. Stal sa tak zároveň zrejme jedným z prvých zaočkovaných Slovákov.
Vo videu, ktoré na Facebooku zverejnilo Ministerstvo zdravotníctva SR, Chovan prehovoril smerom k slovenskému publiku, a priblížil tri dôvody, prečo si medzi prvými nechal vpichnúť vakcinačnú dávku od spoločnosti Pfizer a BioNTech.
Prvým z dôvodov je podľa anesteziológa pohľad do očí pacienta s koronavírusom, ktorého musel priviesť do umelého spánku kvôli jeho zhoršujúcemu sa stavu. „Druhý dôvod bol ten, že som si sám sebe položil otázku, keby som mal možnosť opýtať sa všetkých zdravotníkov, ktorí na COVID zomreli, ale aj bežných ľudí, ktorí na COVID zomreli, či by sa dali zaočkovať alebo nie, zrejme by som dostal jednoznačnú odpoveď,“ vysvetľuje svoje rozhodnutie Chovan. Tretím dôvodom, prečo sa dal zaočkovať, je, že si o výrobe vakcín a ich účinkoch prečítal množstvo odbornej literatúry.
Slovenský anesteziológ pracujúci v UK hovorí, prečo sa dal očkovať proti Covidu-19.SLOVENSKÝ ANESTEZIOLÓG PRACUJÚCI V UK HOVORÍ, PREČO SA DAL OČKOVAŤ PROTI COVID-19 Anesteziológ Juraj Chovan, ktorý pôsobí vo Western Isles NHS trust, Stornoway, patrí zrejme medzi prvých Slovákov zaočkovaných proti Covidu-19. Hovorí o troch dôvodoch, prečo tak urobil: - pohľad do očí pacienta, ktorého musel pred dvoma dňami uviesť do umelého spánka a dať na ventilátor. - položil si otázku, či by sa dali zaočkovať zdravotníci, ktorí na Covid-19 zomreli. - prečítal viacero odborných článkov o tom, ako sa vakcíny vyrábajú a testujú a aké majú vedľajšie účinky.
Uverejnil používateľ Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky Pondelok 14. decembra 2020
Zdravotník vo videu vysvetľuje, že v Británii podporuje očkovanie Národná zdravotná služba (NHS), ktorá má v otázkach zdravotníctva vysokú dôveryhodnosť aj medzi občanmi, a preto je ochota nechať sa zaočkovať medzi bežnou populáciou pomerne vysoká.
Očkovanie na Britských ostrovoch podporuje aj kráľovská rodina, ktorá je už zaradená v poradovníku. Zaočkovať proti koronavírusu sa dá aj 94-ročná kráľovná Alžbeta II., ktorá aj v roku 1957 bola medzi prvými, kto sa dal zaočkovať proti detskej obrne.
V Británii sa začalo s očkovaním v pondelok 7. decembra, pričom prioritou sú aj zdravotnícki zamestnanci, ktorí denne prichádzajú do kontaktu s chorými. U Chovana sa okrem miernej bolesti na mieste vpichu po očkovaní neprejavili žiadne vedľajšie účinky vakcíny.
„Vakcinácia je podľa mňa prvý veľký krok k tomu, aby sme COVID porazili,“ hovorí lekár vo videu. „Vakcináciu vnímam ako útok, to, čo sme robili doteraz, je obrana,“ dodáva.

Pri bodnutí včelou treba žihadlo odstrániť zoškrabnutím, nie pinzetou
Pri bodnutí včelou je potrebné žihadlo odstrániť zoškrabnutím, nie pinzetou. Na vybratie kliešťa sa odporúča využiť špeciálnu pinzetu alebo háčik.

Tieto emoji najčastejšie používajú narcistické osobnosti
Narcistickú osobnosť dokáže odhaliť aj písomný prejav. Aké emoji najčastejšie používajú narcisti?

Marek Vašut: Vďaka dedkovi som obdivoval majstrov americkej nemej grotesky
V Čechách a na Slovensku je považovaný za jedného z najaktívnejších filmových hercov.

Vyše 80 % ľudí robí v sprche túto chybu, ukázal prieskum
Každodennú aktivitu možno aj vy vykonávate nesprávne. Čo na to hovoria odborníci?

Ukrajinci prekvapili novou zbraňou
Ukrajinskej armáde sa podarilo zostreliť ruskú stíhačku, použili na to nezvyčajný typ zbrane.