Foto: Čoraz viac ľudí sa sťažuje na „smartfónový malíček“. Máte ho aj vy?

Majitelia mobilov, ktorí na týchto zariadeniach trávia čas aj aktivitou na sociálnych sieťach, sa neraz stretávajú so zvláštnymi fyzickými následkami. Spozorujete ich aj na sebe?
Každý z nás denne niekoľkokrát uchopí mobil, aby s niekým volal, pozrel si správy alebo trávil čas na sociálnych sieťach. So zvyšujúcim sa počtom hodín strávených využívaním mobilov rastie aj počet ľudí, ktorí na sebe spozorovali takzvaný „smartfónový malíček“.
Práve sociálne siete sú miesto, kde môžete hľadať príspevky užívateľov, ktorí sa sťažujú na zdeformovaný malíček, ktorého dôvodom má byť mobil. Väčšina z nich tvrdí, že sa im malíček kvôli intenzívnemu používaniu mobilu prehol tak, že stratil pôvodný tvar.
Compare your right pinky and left pinky. Guarantee you have it #SmartphonePinky pic.twitter.com/lTVEoylhtJ
— Grey (@ohsnapitsGREY) March 19, 2015
Môže sa zdať, že ide o prehnaný nárek modernej generácie, no do diskusie vstúpili aj odborníci. Tí si myslia, že malé zakrivenie malíčka nespôsobuje závažné komplikácie, no opakované naťahovanie šliach a svalov prsta pri používaní smartfónu môže skutočne vyvolať dlhodobé následky.
„Smartfónový malíček je sociálny fenomén, ktorého príčinou by malo byť pravidelné používanie smartfónu,“ vysvetlila v článku britského denníka The Sun farmaceutka Pareena Patelová. „Užívatelia sa sťažujú na preliačinu v malíčku.“
I totally have #smartphonepinky pic.twitter.com/zJUsN6w3eS
— Chantal (@xChantallylacex) January 25, 2016
Patelová ďalej zdôrazňuje, že neexistuje klinicky potvrdený dôkaz o tom, že používanie smartfónov spôsobuje poškodenie malíčka, pričom ani nejde o oficiálne uznanú diagnózu. Napriek tomu sa domnieva, že funkcia svalov a zdravie kĺbov najmä v oblasti palca a zápästia môže utrpieť vplyvom dlhodobého používania smartfónu.
„Napríklad vieme, že opakované natiahnutie šľachy je bežné poškodenie svalov a nervov, ktoré sú nadmerne zaťažené alebo sa využívajú na časté opakovanie pohybov,“ vysvetlila Patelová.
Malíček podľa Patelovej nie je to prvé, o čo by sme sa pri používaní smartfónu mali báť. „Podľa niektorých výskumov môže nadmerné používanie smartfónov spôsobovať bolesť palca a výrazne ovplyvniť funkciu ruky,“ hovorí farmaceutka.
Okrem skrátenia času stráveného obsluhou smartfónu sa týmto poraneniam dá vyhnúť aj pomocou relaxačných cvičení. Pomáha napríklad zatínať ruku v päsť a potom ju pomaly uvoľňovať. Cvičenie by ste mali vykonávať niekoľko minút niekoľkokrát denne.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.