2 bezbolestné príznaky, ktoré sa dostavia niekoľko týždňov pred infarktom

Väčšinou si pri infarkte spomenieme na bolesť hrude a ľavej časti tela, no zástava srdca môže prebiehať aj bezbolestne. Dva konkrétne príznaky sa zvyknú dostaviť aj niekoľko týždňov dopredu.
O infarkte môžeme hovoriť vtedy, keď dôjde k zablokovaniu tepny, ktorá slúži ako hlavný prívod okysličenej krvi do srdca. Väčšinou k nemu dochádza vplyvom viacerých faktorov, pričom za najrizikovejší sa zvykne označovať vysoký cholesterol. Rýchla reakcia na smrteľné nebezpečenstvo zvyšuje šance na celkové vyliečenie.
Na to, aby ste dokázali bezpečne vyviaznuť zo zástavy srdca, je potrebné, aby ste vy a vaši blízki poznali príznaky spájané s infarktom. Často sa hovorí najmä o bolesti hrudníka, ktorá preniká až do ramena, sánky, krku, chrbta a žalúdka. Len málokedy sa ale hovorí o miernejších príznakoch, ktoré človek v ohrození pociťuje aj niekoľko dní pred infarktom.
Dvaja z troch ľudí niekoľko dní až týždňov pred samotným infarktom pociťujú dýchavičnosť a únavu. Medzi ďalšie menej známe príznaky infarktu, ktoré sa môžu dostaviť aj niekoľko dní pred ním, patrí aj nadmerné potenie, krútenie hlavy, nevoľnosť a zvracanie. V prípade, že ste starší človek alebo diabetický pacient, nemusíte pri infarkte vôbec pociťovať známe príznaky.
Ako reagovať na prvotné známky infarktu
V prvom rade by ste čím skôr mali privolať záchranku. Môžete tak urobiť pomocou telefónneho čísla 112 alebo 155. Urobte tak aj v prípade, že si nie ste celkom istí, či vaše príznaky súvisia s infarktom.
V prvých chvíľach po spozorovaní príznakov infarktu by ste mali:
- sadnúť si a odpočívať
- užiť 300 miligramov aspirínu, ak ho máte doma
- pokojne čakať na príchod záchranárov
V prípade, že sa nachádzate v jednej domácnosti s človekom, ktorý pociťuje príznaky infarktu, no odmieta si privolať odbornú pomoc, neváhajte, a konajte zaňho. Môžete mu tým zachrániť život.
Ako sa chrániť pred infarktom
Ak sa chcete vyhnúť infarktu, v prvom rade musíte popremýšľať o svojom životnom štýle. Je dôležité vyhýbať sa mastným jedlám, a to konkrétne jedlám s vysokým obsahom nasýtených tukov, ktoré prispievajú k zvyšovaniu hladiny LDL cholesterolu, ktorý blokuje tepny.
Medzi jedlá ktorým by ste sa mali vyhnúť, patria koláče, vyprážané jedlá, párky, slanina a mastné mäso. Nahraďte ich celozrnným chlebom, zeleninou a rybami.

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.