Bolesť hlavy, nevoľnosť a zvracanie? Pozor! Môže ísť o nebezpečný glioblastóm!

Hoci sa nevyskytuje často, glioblastóm je jedným z najagresívnejších druhov rakoviny. Ako vyzerajú jeho príznaky a aké sú možnosti liečby?
Pokiaľ hovoríme o rakovine mozgu, nemožno nespomenúť glioblastóm. Ide o najčastejšie sa vyskytujúce nádorové ochorenie mozgu, ktoré je zároveň jedným z najagresívnejších.
K vzniku ochorenia môže dôjsť v ktoromkoľvek veku, no hrozba vzrastá so zvyšujúcim sa vekom. Keďže glioblastóm patrí k najagresívnejším typom rakoviny, často sa lieči veľmi ťažko, alebo je celkom neliečiteľný.
Príznaky glioblastómu a liečba
Príznaky tohto zhubného ochorenia môžu byť spočiatku mierne a len ťažko ich rozoznať od iných ochorení. Ako prvé sa dostavujú bolesti hlavy, nevoľnosť, zmätenosť, strata pamäte a oslabenie mozgových funkcií, ako aj problém udržať rovnováhu, inkontinencia a zvracanie.
Pri glioblastóme sa príznaky neraz rapídne zhoršujú a môžu vyústiť až do pretrvávajúceho bezvedomia.
V prípade, že máte podozrenie na akékoľvek neurologické ochorenie, kontaktujte čím skôr všeobecného lekára, ktorý vám na základe vyšetrenia navrhne ďalší postup. Ak pretrváva podozrenie na glioblastóm, lekári ho odhalia neurologickým vyšetrením, magnetickou rezonanciou alebo biopsiou.
Podobne, ako iné druhy nádorov, aj glioblastóm sa najčastejšie lieči chirurgickým zákrokom, chemoterapiou a rádioterapiou. Liečba je vysoko intenzívna, no málokedy dokáže zabrániť návratu ochorenia.
Väčšina ľudí sa po diagnóze dožíva 12 až 15 mesiacov. Bez podstúpenia liečby sa pacienti dožívajú ešte menej – len niečo okolo troch mesiacov.
Podľa zistenia televízie Markíza, ktorá o tom informovala v roku 2019, si na Slovensku ročne vypočuje diagnózu glioblastóm asi 150 ľudí. Mnohí z nich pritom odchádzajú za modernejšou liečbou do zahraničia.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.