• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 19.9.2020Meniny má Konštantín
Bratislava

Ako sa vyhnúť ďalším vlnám pandémie koronavírusu

  • 20:15 16.09.2020
  • Svet
Ako sa vyhnúť ďalším vlnám pandémie koronavírusu

Vedci navrhli niekoľko intervencií, ktoré pomôžu zabrzdiť ďalšie vlny pandémie.

Pre zmiernenie niektorých protipandemických opatrení čelia krajiny novej vlne infekcií COVID-19. Podľa novej modelovej štúdie uverejnenej v časopise Nature Human Behaviour je však možné zabrániť opätovným vlnám pomocou jednoduchých opatrení. Aj keď nie je isté, či bude pandémia COVID-19 prichádzať v ďalších vlnách, vedci ostávajú skeptickí a pripravujú sa na ďalšie krízy.

Správanie ľudí má výrazný vplyv na odvrátenie potenciálnych ďalších vĺn koronavírusových infekcií. Jednoduché intervencie, ako je umývanie rúk, socálne dištancovanie a nosenie rúška na preplnených a uzavretých verejných miestach, by mohli v budúcnosti zabrániť tomu, aby sme museli vypnúť celú krajinu.

Účinný je dvojmesačný lockdown a postupné uvoľňovanie opatrení

Táto modelová štúdia tiež ukazuje, že tzv. lockdown by mal trvať dva mesiace, aby sa dosiahol vrchol infekcií COVID-19, a potom je potrebné postupne zmierňovať opatrenia, aby sa znížilo riziko ďalšej vlny.

Proces uvoľňovania opatrení by mal byť opatrný, pretože je len tenká hranica medzi záchranou ekonomiky a obavou z druhej vlny, ktorá by mohla preťažiť systémy zdravotnej starostlivosti. Profesor Xavier Rodó, hlavný autor štúdie, uviedol:

"Problém je, že hodnotenie tohto rizika je náročné vzhľadom na nedostatok spoľahlivých informácií o skutočnom počte infikovaných ľudí alebo miere získanej imunity v populácii."

Vedci v štúdii vytvorili model založený na rozdelení populácie do siedmich scenárov: náchylná, karanténna, vystavená vírusu, infekčná a nezistená, hlásená a obmedzená, zotavená a mŕtva.

Profesor Rodó povedal, že jeho model je odlišný, pretože berie do úvahy návrat ľudí, ktorí boli predtým v karanténe, do populácie náchylnej na infekciu. Tak mohli vedci odhadnúť účinok návratu ľudí do spoločnosti a zahŕňa správanie ľudí a vnímanie rizika ako modulačné faktory.

Leonardo López, prvý autor štúdie, uviedol:

„Tento model môže byť obzvlášť užitočný pre krajiny, kde ešte nebol dosiahnutý vrchol prípadov, napríklad na južnej pologuli. Umožnilo by to vyhodnotiť kontrolné postupy a minimalizovať počet prípadov a úmrtí spôsobených vírusom."

Aj keď krajiny menej testujú a dohľadávajú kontakty, kľúčové sú hygienické opatrenia a dištancovanie

Už predchádzajúce štúdie potvrdili účinok umývania rúk a sociálneho dištancovania. Cieľom tejto štúdie bolo vyhodnotiť tieto typy správania na prevenciu a kontroly infekcie. Výsledky ukazujú, že na rozdiel od unáhleného návratu do spoločnosti, dokáže postupný návrat do normálu znížiť mieru infekcií a počet úmrtí.

Profesor Rodó povedal:

„Ak sa nám podarí znížiť rýchlosť prenosu o 30% pomocou masiek, hygieny rúk a sociálneho dištancovania, môžeme výrazne znížiť veľkosť nasledujúcej vlny. Pri znížení rýchlosti prenosu o 50% by sme sa jej mohli úplne vyhnúť.“

Výsledky tiež ukazujú, že aj keď krajiny nevykonávajú veľa testov a nesledujú kontakty infikovaných, hygiena rúk, spoločenské dištancovanie a nosenie rúška je kľúčové k obmedzeniu šírenia nového koronavírusu. Výsledky simulácie navyše ukazujú, že čím dlhšie sú ľudia imunní voči chorobe, tým dlhší je časový interval medzi vrcholmi pandémie.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, news-medical.net, nature.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Lekárov prekvapili nálezy v mozgoch pacientov, ktorí zomreli na COVID-19

Lekárov prekvapili nálezy v mozgoch pacientov, ktorí zomreli na COVID-19

20:10 15.09.2020Veda

Nový koronavírus dokáže infikovať aj mozgové bunky a dokáže ich ovládnuť vo svoj prospech.

Na Venuši objavili plyn, ktorý na Zemi existuje len vďaka životu

Na Venuši objavili plyn, ktorý na Zemi existuje len vďaka životu

9:03 15.09.2020Veda

Tím vedcov z univerzity vo waleskom Cardiffe objavil v atmosfére Venuše fosfán - plyn, za ktorého prítomnosť na Zemi môžu výhradne živé organizmy.

Koľko ľudí šíri COVID-19 a nemá príznaky? Odhalili čísla

Koľko ľudí šíri COVID-19 a nemá príznaky? Odhalili čísla

10:37 13.09.2020Veda

Prekvapujúce množstvo ľudí s COVID-19 nevykazuje žiadne príznaky.

Lekárov šokovali zistenia o vplyve koronavírusu na srdce, toto nerobí žiadne iné ochorenie

Lekárov šokovali zistenia o vplyve koronavírusu na srdce, toto nerobí žiadne iné ochorenie

8:53 13.09.2020Veda

Koronavírus má devastujúce účinky na vlákna srdcového svalu.