• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 27.7.2024Meniny má Božena
18°Bratislava

Umelá inteligencia je kreatívnejšia ako ľudia: V tomto dokázala prekonať 151 ľudí

  • 19:37 03.03.2024
  • Svet
Umelá inteligencia je kreatívnejšia ako ľudia: V tomto dokázala prekonať 151 ľudí

Vedci porovnali výkon umelej inteligencie v štandardizovaných testoch tvorivého potenciálu v porovnaní s ľuďmi.

V nedávnej štúdii si 151 ľudských účastníkov zmeralo schopnosti proti umelej inteligencii v troch testoch určených na meranie divergentného myslenia, ktoré sa považuje za ukazovateľ tvorivého myslenia. Divergentné myslenie je charakterizované schopnosťou vytvoriť jedinečné riešenie otázky, ktorá nemá iba jedno očakávané riešenie. V štúdii v časopise Scientific Reports jazykový model ChatGPT-4 poskytoval originálnejšie a prepracovanejšie odpovede ako ľudskí účastníci.

Ľudia aj umelá inteligencia podstúpili tri testy:

  1. Test alternatívneho použitia, v ktorom majú účastníci vymyslieť kreatívne využitie každodenných predmetov, ako je napríklad lano alebo vidlička.
  2. Test dôsledkov, ktorý vyzýva účastníkov, aby si predstavili možné výsledky hypotetických situácií, napríklad "čo keby ľudia už nepotrebovali spánok?"
  3. Test divergentných asociácií, v ktorom majú účastníci vytvoriť 10 podstatných mien, ktoré sú si sémanticky čo najviac vzdialené. Napríklad medzi slovami "pes" a "mačka" nie je veľká sémantická vzdialenosť, zatiaľ čo medzi slovami ako "mačka" a "ontológia" je veľká.

Pri odpovediach sa hodnotil počet odpovedí, dĺžka odpovede a sémantický rozdiel medzi slovami. Autori nakoniec zistili, že "celkovo bol GPT-4 originálnejší a prepracovanejší ako ľudia v každej z úloh divergentného myslenia, a to aj pri kontrole plynulosti odpovedí. Inými slovami, GPT-4 preukázal vyšší tvorivý potenciál v celom rade úloh divergentného myslenia."

Umelá inteligencia je zatiaľ stále závislá od človeka

Foto: Tada Images/Shutterstock.com

Zistenia štúdie však majú isté obmedzenia. Autori uvádzajú: "Je dôležité poznamenať, že všetky merania použité v tejto štúdii sú meraniami tvorivého potenciálu, ale zapojenie sa do tvorivých činností alebo úspechov sú ďalším aspektom merania tvorivosti človeka."

Autori pripomínajú, že „umelá inteligencia na rozdiel od človeka nemá vlastnú agendu" a je "závislá od pomoci ľudského používateľa. Preto je tvorivý potenciál umelej inteligencie v neustálom stave stagnácie, pokiaľ nie je podnecovaný."

Výskumníci tiež nehodnotili primeranosť odpovedí GPT-4. Takže zatiaľ čo umelá inteligencia mohla poskytnúť viac odpovedí a originálnejších odpovedí, ľudskí účastníci mohli mať pocit, že sú obmedzovaní tým, že ich odpovede musia byť zakotvené v reálnom svete. Vedci tiež pripustili, že ľuďom možno chýbala motivácia písať prepracované odpovede.

Jazykové modely AI rýchlo napredujú a prekonávajú ľudí novými spôsobmi. Či sú hrozbou, ktorá nahradí ľudskú kreativitu, sa ešte len ukáže. Zatiaľ si autori výskumu myslia, že budúce možnosti umelej inteligencie budú pôsobiť ako nástroj inšpirácie a pomoc v tvorivom procese človeka.

Zdroj: Info.sk, TM, nature.com, uark.edu
Najnovšie v kategóriiViac článkov
ESET objavil čínsky ovládač HotPage, ktorý dokáže injektovať prehliadače a nahradiť webový obsah

ESET objavil čínsky ovládač HotPage, ktorý dokáže injektovať prehliadače a nahradiť webový obsah

11:08 22.07.2024Veda

Výskumníci spoločnosti ESET objavili sofistikovaný čínsky prehliadačový injektor - podpísaný, zraniteľný ovládač od záhadnej čínskej spoločnosti, ktorý injektuje reklamu.

Liek na anorexiu: Lekári dospeli k prevratnému objavu

Liek na anorexiu: Lekári dospeli k prevratnému objavu

21:39 13.07.2024Veda

Pacienti trpiaci anorexiou môžu konečne dostať cielenú liečbu.

Nebezpečné vírusové ochorenie má nový variant, vedci varujú pred jeho šírením

Nebezpečné vírusové ochorenie má nový variant, vedci varujú pred jeho šírením

18:55 30.06.2024Veda

V prípade, že sa jeho šírenie nezastaví v zárodku, vírusové ochorenie by sa z ohniska mohlo rozšíriť aj do ďalších krajín.

Umelá inteligencia nehalucinuje, podľa filozofov si vymýšľa hlúposti

Umelá inteligencia nehalucinuje, podľa filozofov si vymýšľa hlúposti

16:16 18.06.2024Veda

Umelá inteligencia nehalucinuje, ale vymýšľa si hlúposti, uvádza nová filozofická štúdia zo Škótska.

Hodvábna látka tenká takmer ako vlas dokáže stlmiť až tri štvrtiny hluku

Hodvábna látka tenká takmer ako vlas dokáže stlmiť až tri štvrtiny hluku

17:00 17.06.2024Veda

Hodvábna látka len o málo hrubšia ako ľudský las dokáže stlmiť až 75 percent hluku.