Nebezpečné vírusové ochorenie má nový variant, vedci varujú pred jeho šírením
V prípade, že sa jeho šírenie nezastaví v zárodku, vírusové ochorenie by sa z ohniska mohlo rozšíriť aj do ďalších krajín.
Vedci z Konžskej demokratickej republiky varujú pred novým variantom opičích kiahní s názvom Clade 1b, ktorý sa z Konga môže rozšíriť aj do ďalších krajín, pričom spôsobuje závažnejšie príznaky a častejšie prípady úmrtí ako pôvodný variant. Informoval o tom britský portál Express.
Nový variant prvýkrát odhalili v septembri 2023 v banskom meste Kamtigu. Odvtedy sa nové prípady vyskytli aj v provincii Sud-Kivu a v meste Goma, pričom vírus smeruje ďalej k hraniciam s Rwandou.
Vedci študovali len pacientov, ktorí sa dostavili na liečbu do nemocnice, takže nie je možné určiť presné štatistiky. Z tých dostupných ale vyplýva, že po nakazení umiera 5 percent dospelých a 10 percent detských pacientov.
Jean Claude Udahemuka z Univerzity v Rwande v tejto súvislosti uviedol:
„Bez pochýb ide o dosiaľ najnebezpečnejší zo všetkých známych variantov opičích kiahní. Každý by sa mal pripraviť a neodporovať miestnym nariadeniam.“
Agresívnejší ako predchodca
Nový variant so sebou prináša agresívnejšie príznaky ako jeho predchodca. Podľa vedcov sa pri ňom vyskytuje vyrážka s pľuzgiermi, ktorá sa šíri po celom tele, neraz vyvoláva potrat a existuje podozrenie, že spôsobuje aj dlhodobé zdravotné následky.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v tejto súvislosti oznámila plán na zvýšenie množstva dostupných vakcín proti kiahňam v Sud-Kivu, no podľa expertov máme stále len málo informácií o novom variante.
„Pozorujeme nárast počtu zaznamenaných prípadov – ale ide len o prípady evidované nemocnicami.“
V roku 2022 sa po celom svete šíril variant Clade 2, ktorým sa nakazilo až 97 tisíc ľudí, prevažne mužov.
Čo spôsobilo globálne ochladenie v roku 1831? Vedci poznajú odpoveď
Ochladzovanie, ku ktorému došlo pred takmer 200 rokmi, malo na svedomí zničenú úrodu a rozsiahly hladomor.
V ľudskom tele objavili novú formu života
Materiál podobný vírusom podľa vedcov prebýva v organizmoch až polovice ľudskej populácie.
V DNA egyptskej múmie našli stopy starodávneho ochorenia
Ide o vôbec prvý dôkaz prítomnosti starobylého ochorenia mimo Eurázie.
Nobelista varuje pred „zrkadlovými baktériami“, žiada zastavenie výskumu
Biológ a držiteľ Nobelovej ceny varuje pred syntetickými baktériami, ktoré by po napadnutí organizmu mohli prevziať kontrolu nad ním.
Historický moment v kozmickom výskume: Sonda NASA sa priblížila k Slnku ako žiadna predtým
Priekopnícka sonda NASA Parker Solar Probe sa zapísala do histórie, keď sa dostala k Slnku bližšie ako akákoľvek iná sonda predtým a jej tepelný štít bol vystavený teplotám nad 930 stupňov Celzia.